Цените на петрола са от съществено значение за руската икономика, но националните интереси на страната остават водещи, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от "Ройтерс".
Коментарите му бяха в отговор на изказване на президента на САЩ Доналд Тръмп, който предположи, че неотдавнашният спад в цените на петрола може да направи руския президент Владимир Путин по-склонен да търси решение на конфликта в Украйна.
"Цените на петрола не могат да бъдат фактор, който да повлияе на отношението на Русия към нейните национални интереси", каза Песков пред репортери. "Националните интереси на Русия са над всичко останало, над всякакви цени на петрола."
Той подчерта, че въпреки значението на международните цени на петрола за формирането на руския бюджет, Москва продължава да работи в рамките на формата ОПЕК+ за поддържане на цените на "оптимално ниво".
"Международната цена на петрола е много важен фактор за руската икономика и бюджета ни. Русия отдавна работи с партньорите си в ОПЕК+, за да избегне както прекалено високи, така и прекалено ниски цени, които биха навредили на световната икономика като цяло", добави Песков.
Относно дипломатическите усилия за прекратяване на войната в Украйна, Песков заяви, че диалогът със Съединените щати продължава.
ВълкСчадъР
на 06.05.2025 в 18:51:30 #2ЕС очерта как планира да спре вноса на руски газ до 2027 г. Ходът може да открие пътя за внос на повече американски втечнен природен газ Европейската комисия ще предложи следващия месец забрана на нови сделки с руски газ до края на тази година и забрана на вноса съгласно съществуващи договори с Москва до края на 2027 г., става ясно от проектодокумент, видян от Ройтерс, който ще бъде публикуван днес. ЕС си постави необвързваща цел да прекрати вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г. след пълномащабното нашествие на Москва в Украйна, което започна през 2022 г. В проекта на „пътна карта“, който очертава как Комисията планира да изключи руската енергия, се посочва, че през юни ще бъде представено правно предложение за забрана на вноса на оставащия руски газ и втечнен природен газ (LNG) съгласно съществуващи договори до края на 2027 г. Комисията ще предложи също през юни забрана на вноса съгласно нови договори за внос на руски газ и спот договори до края на 2025 г., става ясно от проекта, който все още може да бъде променен преди публикуването му. „Ако бъде задействан, в унисон с развитията на световния пазар и надеждните доставчици, отказът от вноса на руски газ се очаква да има ограничено въздействие върху цените на европейската енергия и сигурността на доставките“, се казва в проекта. Правните предложения ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и утвърдени от мнозинството страни членки на ЕС. Съюзът наложи санкции на руските въглища и петролни доставки по море, но не и на газа поради противопоставянето от Словакия и Унгария, които получават доставки от руски газопровод и казват, че преминаването към други доставчици ще повиши цените на енергията. Санкциите се нуждаят от единодушно одобрение от всички 27 страни членки на ЕС
ВълкСчадъР
на 06.05.2025 в 17:00:30 #1Какви ги дрънка тоз бухал ве - я виж според панелните професори при ниски цени за барел САЩ фалирвали