Много е вероятно руският отбранителен производствен сектор да използва затворнически труд в опит да отговори на производствените изисквания по време на войната. Това се посочва в последния разузнавателен доклад на Министерството на отбраната на Великобритания.

През ноември 2022 г. "Уралвагонзавод" - най-големият производител на танкове в Русия, обяви, че ще наеме 250 затворници след среща с Федералната служба за изтърпяване на наказанията (ФСИН).

От британското разузнаване отбелязват, че в Русия има дълга традиция на затворнически труд, но от 2017 г. принудителният труд като специфично наказание беше въведен отново.

23 000 руски затворници се бият за частната армия "Вагнер" в Украйна

23 000 руски затворници се бият за частната армия "Вагнер" в Украйна

Нова тактика на руските окупатори

С един от най-високите проценти на лишени от свобода в света, ФСИН контролира огромна империя от над 400 000 затворници и често е обвинявана в изключителна бруталност и корупция, посочва ведомството.

Затворническото население предоставя на руските лидери уникален човешки ресурс, който да се използва в подкрепа на "специалната военна операция", тъй като все още не достигат необходимите доброволци.

Трудът на затворниците вероятно ще бъде особено търсен от производителите на сравнително нискотехнологични оръжия, какъвто е "Уралвагонзавод", които почти сигурно са под силен натиск от Москва да увеличат производството си.

"Калашников" се хвали с невиждано от 20 години производство на оръжия

"Калашников" се хвали с невиждано от 20 години производство на оръжия

През 2022 г. е отчетен ръст от 40% спрямо година по-рано