Антисемитизмът достигна най-високите си нива от Втората световна война. Това предупреждение отправи президентът на Франция Еманюел Макрон пред лидерите на еврейската общност в страната, пише "Гардиън".
Ден по-рано хиляди французи организираха демонстрации за осъждане на престъпленията от омраза.
Държавният глава обяви, че правителството на Франция ще приеме определението за антисемитизъм на междуправителствената организация Международен алианс за възпоменание на Холокоста (IHRA) и ще предложи закон за борба с езика на омразата в интернет.
На ежегодната вечеря със Съвета на еврейските институции във Франция Макрон каза още, че през последните години страната му и други държави в Европа регистрират "възход на антисемитизма, което вероятно е безпрецедентно от Втората световна война".
Източник: ЕПА
Според него промяната в определението за антисемитизъм ще помогне на полицията, магистратите и учителите във всекидневната им работа.
Откакто IHRA одобри определението през 2016 г., някои критици на Израел алармират, че може да бъде използвано за потискане на палестински правозащитници. В дефиницията се казва, че антисемитизмът може да е във формата на "отричане правото на еврейския народ на самоопределение, като се твърди, че съществуването на Държавата Израел е расистки стремеж".
Макрон смята, че това определение е правилно.
"Антиционизмът е една от съвременните форми на антисемитизма. Зад отричането на съществуването на Израел се крие омразата към евреите", обяви френският лидер.
Макрон отбеляза, че в по-бедните и мултуетнически квартали във Франция антисемитизмът се базира на "радикалния ислямизъм", който е много разпространена идеология.
Източник: ЕПА
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху изрази задоволството си от решението на Франция да приеме международната дефиниция за антисемитизъм. Той благодари на френския лидер в телефонен разговор преди речта му.
Макрон съобщи още, че партията му ще въведе законодателство в парламента през май за принуждаване на социалните медии да премахват съобщения с език на омразата, както и използване на всички налични инструменти за установяване на авторите "колкото е възможно по-скоро".
Правителството излезе с доклад, в който се подчертава голям ръст на инцидентите с антисемитизъм през изминалата година. Общо са регистрирани 541 инцидента, което е 74% скок от 311 през 2017 г.