Международният наказателен съд издаде заповед за арест на президента на Судан Омар ал Башир.

Арестът е във връзка с обвинения за съпричастност на президента към военни престъпления в провинция Дарфур и престъпления против човечеството.

Това е първата заповед за арест отправена към действащ държавен глава, издадена от международния съд.

Искане за издаване на ордер за арест бе внесено от главният прокурор Луис Морено - Окампо. Против заповедта за арест на международния съд се обявиха Китай, Русия, Виетнам, ЮАР и Либия.

Седем са обвиненията към Омар ал Башир: изтезания и убийства, насилствена депортация, изнасилвания, унищожаване на група от населението.

Две от точките са свързани с военни престъпление - предумишлени атаки срещу мирно население и грабежи.

Обвинението в геноцид не е включено в заповедта за арест, тъй като повечето от членовете на съдебната палата решиха, че главният прокурор не е представил достатъчно доказателства, че президентът и правителството на Судан имат намерение да унищожат трите етнически групи от населението на Дарфур: групите фур, масалите и загава.
Ако главният прокурор представи още доказателства обвинението за геноцид ще бъде включено допълнително.

Междувременно от международната благотворителна организация „Лекари без граница" потвърдиха, че суданските власти са издали заповед всички сътрудници на организацията да напуснат Дарфур, тъй като те не могат да гарантират тяхната безопасност с оглед на решението на Международния наказателен съд.

От началото на кризата през 2003 година в суданската провинция Дарфур над 2.5 милиона са станали бежанци.

По-голяма част от населението на Судан се състои от араби мюсюлмани, а в провинция Дарфур живеят компактни маси християни сред чернокожото население от народността фур.  

Според официален Хартум жертвите не са повече от 10 000. Властите отхвърлят обвиненията за връзка с въоръжената групировка „Джанджавит".
Международни данни обаче сочат цифрата от 330 000 загинали и още 100 000 умрели от глад и болести.

От юли 2007 година в Дарфур действа миротворческа мисия на ООН и Африканския съюз, в която са включени като наблюдатели и 50 руснаци. И до този момент обаче международната общност не е постигнала условия за спиране на огъня в провинцията.

През октомври 2004 година Владимир Путин издаде заповед, забраняваща продажбата на оръжие на неправителствени групи в Судан. Действието на заповедта обаче не се протестира върху суданската армия.

Експерти обаче посочват, че основен доставчик на оръжие в Дарфур е Китай.