Мия Фароу ще започне гладна стачка от следващата седмица за да покаже солидарността си към хората от Суданския регион на Дарфур, заяви тя пред медиите, цитирана от Би Би Си.

64-годишната холивудска легенда ще гладува защото суданското правителство е решило да изключи чужденците от агенции за хуманитарна помощ.

13 помощни групи са били отстранени от март, след като международния трибунал издаде предупредителна заповед за арест на суданския президент Омар ал-Башир.

Башир е обвинен в извършване на извращение върху граждани на Дарфгур.

Правителството се бори с бунтовниците в региона от 2003 г.

Според данни на ООН по време на конфликта са били избити 300 хил. души, а 2,7 млн. са били прогонени от домовете си.

Фароу заяви, че иска да изрази "гнева си срещи свят, който може да остане хладнокръвен наблюдател на това как невинни мъже, жени и деца умират непрекъснато от глад, жажда и болести."

Миа Фароу, която е бивша съпруга на Франк Синатра и Уди Алън и посланик на ООН за добра воля, смята да започне "гладуването си само на вода" от понеделник.

Според доктори, следящи за състоянието й през периода, поради крехката й физика, тя ще издържи най-много три седмици.