Русия ще продължи да работи със САЩ за изясняване позицията по редица деликатни въпроси, включително случаят „Магнитски".

Това заяви заместник-външният министър на Русия Сергей Рябков, след като миналата седмица руски депутати посетиха САЩ, за да разяснят позицията си по проблема, съобщи РИА Новости.

Ще успеем ли да променим преобладаващото настроение в американския Конгрес? Мисля, че пораждаме някакви съмнения относно неоспоримостта на следваната линия/политика на САЩ, която е много важна", изтъкна той.

Ние ще продължим тези усилия", каза Рябков, допълвайки: Водата руши скалата не със сила, а с постоянство.

В основата на руската позиция стои това, че „няма място за антируски санкции в руско-американските отношения", изтъкна той.

Миналата седмица Русия предупреди, че е готова да отвърне на така наречения „Магнитски Акт", ако се приеме от САЩ.

Ако се приеме Актът ще бъдат наложени визови ограничения и замразяване на активи на руски официални лица, които са свързани с мъченията и смъртта на 37-годишния руски адвокат Сергей Магнитски, както и заради други нарушения на човешките права в страната.

Наскоро група руски депутати посетиха САЩ и предоставиха на своите американски колеги непубликуван документ, който доказва, че Магнитски е свързан с данъчни измами.

До този момент законопроектът за Магнитски е изяснен в комисиите за външни отношения към Камарата на представителите и Сената.

Въпреки това от Американския Национален съвет за външна търговия предупредиха Конгреса, че актът може да окаже негативен ефект върху търговските отношения между двете страни.

Предстои законопроектът да бъде прокаран от Конгреса и подписан от президента на САЩ преди да влезе в сила.

Юристът на фонда "Хърмитидж кепитъл" Сергей Магнитски почина в руски следствен изолатор през 2009 г. Твърди се, че не му е била предоставяна необходимата медицинска помощ, след като е било прилагано насилие срещу него.

Магнтиски, който работеше за британски инвестиционен фонд, бе задържан през ноември 2008 година, след като бе обвинен в данъчни измами в размер на 230 милиона долара.

Случаят „Магнитски", сирийската криза и поправката „Джакъсн-Ваник" са основните пречки за „промяна" в отношенията между САЩ и Русия.

Поправката Джаксън-Ваник, приета през 1974 г., е вид търговска санкция срещу тогавашния СССР.