НАТО стартира нов център в петък за защита на подводни тръбопроводи и кабели след все още неразкритата очевидна атака срещу тръбопроводите "Северен поток" и на фона на опасенията, че Русия картографира жизненоважна западна инфраструктура за енергия и интернет във водите около Европа, съобщават АП и ВОА.

"Заплахата се развива", каза генерал-лейтенант Ханс-Вернер Вирман, който ръководи специално звено, фокусирано върху предизвикателството, след като министрите на отбраната на НАТО дадоха зелена светлина за новия център, разположен в Нортууд, северозападен Лондон.

"Руските кораби активно са картографирали нашата критична подводна инфраструктура. Има засилени опасения, че Русия може да се насочи към подводни кабели и друга критична инфраструктура в опит да наруши живота на Запада", каза той пред репортери в централата на НАТО в Брюксел.

НАТО беше подтикнат към действие след очевидно нападение срещу два газопровода в Балтийско море през септември.

Предполагаемите атаки срещу тръбопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2", които са построени за пренос на руски природен газ до Германия, все още се разследват. Официално не е приписана вина, но оттогава НАТО засили присъствието си в Балтийско и Северно море с десетки кораби, подкрепени от морски патрулни самолети и подводно оборудване като дронове.

Около 8 000 километра нефтопроводи и газопроводи пресичат само Северно море, а системите и мрежите е невъзможно да се наблюдават 24/7. За около 100 инцидента с прерязване на кабели се съобщават всяка година по света и често е трудно да се каже дали са умишлени.

"Няма начин да имаме присъствие на НАТО и покрай тези хиляди километри подводна инфраструктура", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред репортери, след като председателства срещата.

"Но можем да бъдем по-добри в събирането на... разузнавателна информация, споделянето на информация, свързването на точките, защото и в частния сектор има много информация" за движението на кораби и морското наблюдение, добави той.

Вместо да се опитват да наблюдават всичко това, новият център и съюзниците от НАТО се фокусират върху високорисковите зони. Тръбопроводите в плитки води, които могат лесно да бъдат достигнати от водолази, са значително уязвими. Потенциалната повреда на кабелите за данни може да бъде смекчена по-лесно, като просто пуснете повече кабели.

Каквато и да е целта, НАТО вярва, че е важно да се хващат диверсанти, докато се подготвят за атаките си.

"За да подкрепят центъра, съюзниците решиха да създадат критична подводна инфраструктурна мрежа, обединяваща НАТО, съюзници и участници от частния сектор. Това ще помогне за подобряване на обмена на информация относно развиващите се рискове и заплахи", каза Вирман.

Медведев: Вече нищо не спира Русия да унищожи подводните комуникационни кабели на врага

Медведев: Вече нищо не спира Русия да унищожи подводните комуникационни кабели на врага

Заради съучастничеството на Запада във взривовете на "Северен поток"