Десетте най-богати хора в света увеличиха своето общо богатство със 135,33 милиарда долара в сряда, след като президентът Доналд Тръмп обяви отмяната на агресивните си мита. Новината предизвика мощно движение на фондовите пазари, което доведе до внезапен ръст в активите на най-заможните инвеститори, сочи индексът на милиардерите на Bloomberg.
Въпреки значителните еднодневни печалби, десетте милиардера все още са надолу с общо 244,36 милиарда долара от началото на годината.
Начело в класацията остава Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, който прибави 35,9 милиарда долара за ден, достигайки нетно състояние от 326 милиарда долара. Въпреки това, загубите му за годината възлизат на 107 милиарда долара. Мъск продължава да бъде обект на обществено недоволство заради връзките си с правителствената агенция DOGE, както и заради спадовете в акциите на Tesla.
Джеф Безос, основателят на Amazon, увеличи богатството си със 18,5 милиарда долара до 210 милиарда, но все още е със спад от 28,7 милиарда от началото на годината. Безос продължава да влияе върху редакционната линия на The Washington Post, настоявайки за отразяване в подкрепа на "личните свободи и свободния пазар".
Марк Зукърбърг от Meta Platforms отбеляза ръст от 25,8 милиарда долара, с което достигна 207 милиарда нетно богатство и най-ниски загуби от началото на годината - само 723 милиона долара.
Други милиардери:
-
Уорън Бъфет, на 94 г., увеличи състоянието си с 8,12 милиарда долара и е единственият от топ 10 с положителен резултат за годината — +20 милиарда долара, достигайки 162 милиарда.
-
Лари Елисън (Oracle и инвеститор в Tesla) добави 15,5 милиарда, но остава със спад от 32,7 милиарда за 2025 г., с общо богатство от 159 милиарда.
-
Бил Гейтс увеличи активите си с 4,81 милиарда до 152 милиарда, въпреки загуба от 6,64 милиарда от януари насам.
-
Французинът Бернар Арно, единственият неамериканец в топ 10, беше единственият със загуба в сряда - 5,7 милиарда долара, с нетно богатство от 148 милиарда и спад от 28,4 милиарда за годината.
-
Лари Пейдж (Alphabet) добави 11 милиарда, достигайки 142 милиарда, но с годишна загуба от 25,8 милиарда.
-
Стив Балмър, бившият шеф на Microsoft, натрупа 11,2 милиарда до 136 милиарда, като остава с отрицателна разлика от 10,1 милиарда.
vladislav-drozdov
на 10.04.2025 в 18:15:05 #1" Тури дуваро, мани дуваро. И накрая вратарот им ги е слаб и топката им ги е мека". За съжаление президентът Трамп може да дестабилизира временно системата, но няма да може да я измени фундаментално поради липсата на време - просто един мандат от 4 години ще е недостатъчен. Опитите му да замени вноса на стоки с внос на капитал като принудително ограничи търговския дефицит на САЩ чрез свръхвисоки вносни мита изисква време за изграждане на съответните производствени мощности, които освен това ще бъдат изградени само ако производствените цени са по-ниски цените на вносните стоки, обложени с инзвънредните мита. Стремежът му трайно да отслаби долара и да намали лихвите, дестабилизирайки фондовите пазари и предизвиквайки пренасочването на инвестиции от вложения в акции към закупуване на държавни ценни книжа с цел възможно реструктуриране на държавния дълг изискват освен време и много висока координация с ФРС, на която неговата администрация едва ли е способна.