Милиардерите, поддръжници на президента Доналд Тръмп - включително Илон Мъск - се изказаха против митата на американския президент през последните дни, изразявайки загриженост относно вероятното им въздействие върху икономиката, пише Forbes.

Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и един от най-гласовитите технологични предприемачи, открито оспори митническата политика на Тръмп. Той публикува видео на икономиста Милтън Фридман в защита на свободната търговия и влезе в разгорещен спор с търговския съветник на Тръмп Питър Наваро, наричайки го "по-глупав от чувал с тухли". Брат му Кимбал Мъск заяви, че Тръмп е "президентът с най-високите данъци от поколения насам", а тарифите представляват "постоянен данък" за американските потребители.

Кен Грифин, основател на Citadel и ключов републикански донор, определи митата като "огромна политическа грешка" и призова за незабавно оттегляне на мерките. Подобна позиция зае и Джейми Даймън, директор на JPMorgan Chase, който предупреди, че политиката може да ускори инфлацията и да увеличи риска от рецесия.

Хедж фонд мениджърите Бил Акман и Даниел Льоб също се включиха в критиките. Акман призова за 30-90-дневна пауза, за да се избегнат сериозни икономически сътресения, а Льоб описа случващото се като "хаос, произтичащ от еднолични решения".

Лари Финк, шефа на BlackRock, прогнозира 20% спад на пазарите и рецесия, но остана оптимист за дългосрочната устойчивост на икономиката. Джо Лонсдейл от Palantir и Кен Лангоун, съосновател на Home Depot, отправиха конкретни критики към структурния подход при налагането на митата. Лангоун подчерта нуждата от по-премерен и конструктивен подход.

Рей Далио от Bridgewater Associates нарече тарифите част от по-широк разпад на глобалния ред, като изрази съмнение в тяхната ефективност. Дори по-умерен глас като Стенли Дракенмилър, който ги нарече "по-малкото зло" спрямо други данъчни политики, посочи, че не подкрепя тарифи над 10%.

Съоснователят на Fisher Investments, Кен Фишър, определи митническия план като "глупав и погрешен", а Forbes съобщи, че само в четвъртък десетте най-големи донори на Тръмп са загубили над 10 милиарда долара, като общите загуби на милиардерите в света са достигнали $270 милиарда.

Сред другите критици на тарифите са и медийни и политически фигури, близки до Тръмп. Дейв Портной от Barstool Sports призна, че е загубил 15% от богатството си, а Джо Роугън и Бен Шапиро определиха търговската война с Канада като "глупава" и "хаотична". Републикански сенатори като Том Тилис, Рон Джонсън и Ранд Пол изразиха опасения относно липсата на яснота в стратегията.

Въпреки критиките, президентът Тръмп защити митата като "необходима стъпка" за преосмисляне на глобалната търговия в полза на САЩ.

"Не бъди слаб! Не бъди глупав!", заяви той в Truth Social, уверявайки, че тарифите ще доведат до "величие". Същевременно изрази готовност за преговори и "честни сделки", поставящи "Америка на първо място".

Митата на Тръмп влизат в сила, отприщвайки пазарната касапница

Митата на Тръмп влизат в сила, отприщвайки пазарната касапница

Наказателните тарифи на Тръмп продължават да клатят глобалния пазар