Реципрочните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп за десетки страни влязоха в сила в сряда, включително огромни 104% мита върху китайски стоки, задълбочавайки неговата световна търговска война, предава "Ройтерс".
Наказателните тарифи на Тръмп разклатиха глобалния търговски ред, който се запази от десетилетия, породиха страхове от рецесия и изтриха трилиони долари от пазарната стойност на големи фирми.
Откакто Тръмп разкри митата си миналата сряда, S&P 500, претърпя най-голямата си загуба от създаването на бенчмарка през 50-те години на миналия век. Сега се доближава до мечи пазар, дефиниран като 20% под най-новия си връх.
Глобалните референтни облигации, активи, възприемани като относително безопасни, също бяха обхванати от пазарния смут в сряда, обезпокоителен обрат към принудителни продажби, който бие тревога за инвеститорите.
Европейските и американските борсови фючърси предричат още по-голяма болка, след мрачна сесия за по-голямата част от Азия. Китайските акции обаче се противопоставиха на тенденцията, тъй като държавната подкрепа подсили болния пазар.
Тръмп пренебрегна пазарния ход и предложи на инвеститорите смесени сигнали за това дали митата ще останат в дългосрочен план, описвайки ги като "постоянни", но също така се хвалеше, че притискат други лидери да поискат преговори.
"Имаме много страни, които искат да сключват сделки", отбеляза той на събитие в Белия дом във вторник следобед. На по-късно събитие той заяви, че очаква Китай също да се стреми към споразумение.
Администрацията на Тръмп е планирала разговори с Южна Корея и Япония, двама близки съюзници и големи търговски партньори, а италианският премиер Джорджия Мелони трябва да посети САЩ следващата седмица.
Вицепремиерът на Виетнам е готов да разговаря с министъра на финансите на Тръмп Скот Бесент по-късно в сряда.
Перспективата за сделки с други страни тласна фондовите пазари нагоре по-рано във вторник, но американските акции отстъпиха печалбите си до края на търговския ден.
Германският министър на финансите Йорг Кукис каза в сряда, че най-голямата икономика в Европа е изложена на риск от нова рецесия в резултат на търговското напрежение. Инвестиционната банка JP Morgan изчислява, че има 60% шанс световната икономика да навлезе в рецесия до края на годината.
Тръмп почти удвои митата върху китайския внос, които бяха определени на 54% миналата седмица, в отговор на насрещните мита, които Пекин обяви миналата седмица. Китай обеща да се бори с това, което смята за изнудване.
Висшите лидери на страната планират да свикат среща още в сряда, за да обсъдят мерки за стимулиране на икономиката и стабилизиране на капиталовите пазари, съобщи "Ройтерс".
В сряда Китай обеща да предприеме решителни и ефективни мерки за защита на своите права и интереси.
"САЩ продължават да злоупотребяват с митата, за да оказват натиск върху Китай, Китай твърдо се противопоставя на това и никога няма да приеме този вид тормоз", каза говорителят на китайското външно министерство Лин Джиен на пресконференция.
Други нации насочват подкрепа към ключови експортни сектори, като Южна Корея обяви набор от спешни мерки за производителите на автомобили, включително данъчни облекчения и субсидии.
Централните банки в Нова Зеландия и Индия намалиха лихвените проценти в сряда, което може да предвещава по-широк ход от страна на политиците, за да се опитат да смекчат удара от митата върху техните икономики.
Но някои икономисти предупредиха, че в крайна сметка американските потребители вероятно ще понесат тежестта на търговската война, изправени пред по-високи цени на всичко - от маратонки до вино.
Близо три четвърти от американците очакват цените на ежедневните артикули да се повишат през следващите шест месеца, установи ново проучване на Reuters/Ipsos.
Пълният ефект от тарифите от сряда може да не се усети известно време, тъй като всички стоки, които вече са в транзит от полунощ, ще бъдат освободени от новите налози, стига да пристигнат в САЩ до 27 май.
По-ранните 10% мита на Тръмп върху целия внос от много страни започнаха в събота.
Последният кръг от мита, които влязоха в сила в 12:01 сутринта местно време в САЩ, са насочени към страни, които "ограбват" САЩ, според Тръмп.
Този списък включва много от най-близките съюзници на Съединените щати, включително Европейския съюз, който беше ударен с мита от 20%, както и специфични за индустрията мита. 27-членният блок ще гласува първоначалните контрамерки по-късно в сряда.
Тръмп заяви, че тарифите са отговор на бариерите, поставени пред американските стоки, и са необходими за коригиране на търговския дисбаланс на Америка. Той също така обвини страни, включително Япония, че са девалвирали своите валути, за да получат търговско предимство, нещо, което Токио отрича.
Японският министър на финансите заяви в сряда, че търговските преговори с Вашингтон могат да включват валутни курсове.
Тръмп сигнализира, че може да не е приключил с митата.
В забележки пред републиканските законодатели във вторник вечерта той каза, че скоро ще обяви "големи" мита върху вноса на фармацевтични продукти, една от малкото категории стоки, които са освободени от новите данъци.