На 2 април Доналд Тръмп "ритна кошера". Не е като да не беше "удрял" и преди това (спирането на международните помощи по USAID, плановете за съкращаване на държавната администрация, "завоят" по отношение на Украйна), но обявяването на нови мита за стоки от почти целия останал свят определено доведе до сътресения - и на финансовите пазари, и сред политическите кръгове.

Защо вдигането на митническите тарифи е лоша идея (за разлика от спирането на грантовете, примерно)?

Като начало, заради начина, по който бе направено. С "гръм и трясък", което подплаши борсовите индекси. И накуп за много държави, което отваря възможност за координирани ответни действия.

Що се отнася до самите мита, Вашингтон може и да има основания за повишаването им. Все пак, износът на САЩ за съответните държави в общия случай се облага с още по-високи ставки. Но дори и досегашното "неизгодно" за американската икономика положение не ѝ пречеше от десетилетия да бъде най-голямата в света, а американското население - с едно от най-високите нива на покупателна способност.

Да, търговският баланс на Щатите е силно отрицателен, но това надали ще се промени с подобни "резки движения". Изобщо, икономиката е една доста деликатна система и дърварските намеси обикновено вредят, вместо да помагат - историята дава много примери в това отношение.

Решението на Тръмп да заложи на по-високи мита е критикувано и от държавници, и от икономисти, но можем да приемем, че повечето го правят "от собствената камбанария" - част от тях, притеснени за последствията върху своите страни, други пък, разтревожени за фундаментите на настоящата глобална икономическа система.

Затова ще си позволя по темата да цитирам президента на Аржентина Хавиер Милей. Който хем е геополитически близък до Тръмп, хем за една година на власт може да се похвали със сериозни успехи в икономическото стабилизиране на страната си.

Ето какво казва Милей в речта си при откриването на новата сесия на аржентинския Конгрес, около месец преди американския "Ден на освобождението":

"Трябва да върнем на аржентинците свободата да търгуват с когото пожелаят, така че стоките и услугите да могат да навлязат на местния пазар и всеки да може свободно да купува по-качествени продукти на по-добра цена. В продължение на десетилетия, под предпоставката за защита на шепа работни места, разходите за живот умишлено бяха оскъпени за милиони аржентинци. В много случаи дори ги принуждава да купуват стоки със съмнително качество на напълно изкривени цени. Не е честно само тези, които могат да си позволят пътуване в чужбина, да могат да купуват каквото искат на международни цени. Трябва да е за всички. Отварящите се пазари също ще отворят вратите на света за аржентински компании, така че те да могат да продават нашите продукти на 8 милиарда души в международен контекст, където това, което Аржентина може да предложи, ще бъде много търсено."

Едностранното вдигане на митническите тарифи логично води до ответна реакция - вдигане и на тарифите за първата страна. В крайна сметка се стига до повишаване на цените. Или ако едната държава изнася за другата свинско месо, а втората за първата - зеле, порцията свинско със зеле ще поскъпне и на двете места.

Ако Тръмп беше вдигнал митата само за държави като Китай (която още от предния си мандат припознава като основен геополитически противник и икономически конкурент), щеше да е разбираемо. Държави, които реализират евтин внос на територията на Съединените щати, поради изключително евтината си работна ръка. Но защо трябваше да прави същото и за Европейския съюз, за Канада? Вместо да потърси как "заедно да задушим пандата"...

Отвсякъде се чуват разтревожени гласове, че задаващата се световна търговска война ще доведе до световна икономическа криза. Пита се в задачата за какво му е на Тръмп да предизвиква такова развитие на ситуацията.

Едното обяснение е, че целта на настоящата администрация в Белия дом е да преструктурира глобалната търговска система и в някаква степен да "реформира" световната икономика. Интересно защо такава промяна се инициира от държавата, която е световен икономически лидер именно при досегашното "статукво". Още по-интересното е, че Тръмп се е обградил с милиардери, които са натрупали състоянието си именно при досегашната система - е, това не застрашава ли икономическите им позиции?

Другото обяснение е, че Доналд Тръмп използва митата като инструмент за предизвикване на преговори. За да постигне нещо. А защо не премахване изобщо на митата между САЩ и ЕС? Това бе загатнато от Илон Мъск 3 дни след като Тръмп обяви новите мита.

И тук стигаме до въпроса може ли да се очаква Европейският съюз да отговори единно и адекватно на това предизвикателство.

„Клетниците“ на Макрон

„Клетниците“ на Макрон

Каквото и да бяха решили в Париж, Европа си остава в миманса на усилията за прекратяване на руско-украинския конфликт

Краткият отговор е "да".

Първо, защото чисто исторически Европейският съюз възниква първо като икономическо обединение (Европейска икономическа общност). И когато именно Доналд Тръмп каза, че Европейският съюз е създаден, за да "прецака" САЩ, всъщност беше прав. Обединението на Европа, стартирало като съюз за въглища и стомана, преминало през митнически съюз и стигнало до договорите от Маастрихт и Лисабон, винаги е било водено от стремежа на Стария континент да се конкурира успешно икономически (и политически, но там резултатите са доста по-незадоволителни) със Съединените щати.

И второ, защото ако има нещо, което да обедини европейците от отделните държави (членки на ЕС, но не само), това е общият икономически интерес. Доналд Тръмп може да мобилизира и обедини Европа така, както дори Владимир Путин не успя. Защото извън държавите от източния фланг на НАТО, където гражданите чувстват руската заплаха като истинска, в западната част на Европа не умират от желание да воюват за Украйна. Нито пък са склонни да се "настроят на военни релси" - необходимо условие за да има смисъл от европейското превъоръжаване.

Но въведените от Тръмп нови митнически тарифи ги удрят директно по джоба.

Засега този ход с митата изглежда като мега тъпотия. Направо, MAGA тръмпотия. Рисковете са напълно реални и дори лошите сценарии да се разминат, кому е нужно това напрежение?

П.П. Предложените от Доналд Тръмп нови митнически тарифи категорично не са в интерес на България. Страната ни, като част от ЕС, трябва да отговори адекватно. Това, ако някой се чуди как така пиша критично за Тръмп, след като в предишни материали съм се изказвал благосклонно за него.