Развиващата се война в Украйна ще представи трудни нови изпитания през 2023 г. за самоналожените червени линии, които западните държави поставиха върху оръжията, които предоставят на страната, пише "Политико".
Летвата може да е по-трудна за прескачане, тъй като войната продължава, но напреднали изтребители като американски F-16, произведени в САЩ и танкове от Германия, и дронове са в украинския списък с желания, които очакват по-трудни решения в западните столици за това колко оборудване от висок клас, могат — или искат — да изпратят в краткосрочен план.
Продължаващите жестоки битки в Бахмут и все по-статичните фронтови линии в южната и източната част на страната предвещават война, която ще продължи. САЩ и Европа вече разполагат с още милиарди в процес на подготовка, за да подпомогнат Украйна в борбата, докато не се появи път за прекратяване на войната. Въпросът за Запада и Украйна сега е: към каква цел трябва да се стремят и как да стигнем до там?
Този отговор вероятно зависи до голяма степен от това какви нови оръжия САЩ и техните европейски съюзници са подписали за изпращане на Киев през следващите месеци, казват настоящи и бивши служители.
"Това, с което мисля, че САЩ и другите се борят сега, е: Как изглежда успешният край на играта?", коментира западен служител, който подобно на други интервюирани поиска анонимност, за да обсъди стратегическите дискусии. "Когато гледате на разширяване, независимо дали по отношение на способности или буквално разширяване на бойното поле по този начин, ще има някои повдигнати въпроси относно "това отлага ли този ден по-далеч във времето, когато можем да получим благоприятни условия за вида на уреждане, което украинците искат и ние можем да подкрепим?"
Пенсионираният генерал-лейтенант Бен Ходжис, бивш командир на американската армия в Европа, каза, че грешното калибриране може да има катастрофални последици. "Администрацията ще използва най-добрата си преценка, как да помогнете на Украйна колкото е възможно повече, без това да прерасне в конфликт между САЩ и Русия или НАТО и Русия".
Украинските лидери твърдят, че ракетите с по-голям обсег и модерните бойни танкове - същите оръжия, считани за забранени от много нации - са единственият начин да се изместят укрепените руски позиции и да се сложи край на конфликта. Американски служители все още обсъждат тяхната ефективност в предстоящата битка и дали изпращането им до Киев ще провокира Русия да ескалира конфликта до по-опасни нива, които биха могли да удължат графика за потенциални мирни преговори.
Тези преговори не изглеждат по-близки, въпреки предложението на украинския външен министър Дмитро Кулеба тази седмица, че Киев е отворен за дискусии с посредничеството на ООН до февруари, но едва след като Русия бъде изправена пред трибунал за военни престъпления. Това е искане, което е малко вероятно да бъде прието от Кремъл.
Междувременно основният приоритет на украинския президент Володимир Зеленски остава повече оръжие, боеприпаси и оборудване. Лидерът повтори молбите си за по-сложни оръжия по време на изненадващото си посещение във Вашингтон миналата седмица. Докато президентът Джо Байдън не се трогна от някои от исканията за танкове, бойни самолети и ракети, посещението видя някои големи съобщения за разширена военна подкрепа. Вашингтон скоро ще изпрати Patriot и нови прецизни бомби, като и двете бяха смятани за почти невъзможни или непрактични само преди седмици.
Масовият приток на оръжия в Украйна през последните 10 месеца бележи значителна промяна от предишния подход на Вашингтон към Киев. Дори след анексирането на Крим от Путин през 2014 г., администрацията на Обама отказа да предостави нападателни оръжия на Украйна, вместо това избра да предостави програми за обучение и непроблемно оборудване като очила за нощно виждане. Едва до администрацията на Тръмп Пентагонът одобри изпращането на противотанкови оръжия Javelin - и дори тогава постави условието Javelin да се съхраняват в западната част на страната, далеч от фронтовите линии.
Що се отнася до оръжията, червените линии на Вашингтон се изместват отново и отново след нахлуването през февруари. В рамките на една седмица през март САЩ и НАТО вкараха повече от 17 000 Javelin в страната, поток от оръжия, които разбиха политическата защитна стена, която поддържаше администрациите на Обама и Тръмп. През пролетта администрацията на Байдън започна да предоставя 155-милиметрови гаубици. Тогава през юни Пентагонът обяви, че ще изпрати високомобилна артилерийска ракетна система M142, модерна ракетна установка, която Киев използва със смъртоносен ефект и която отне месеци на спорове, за да се убеди администрацията на Байдън да я изпрати.
Съобщението, че САЩ скоро ще прехвърли Patriot и въздушни интелигентни бомби, най-новият от много оръжейни пакети, смятани някога за ескалационни по-рано по време на войната, намеква за по-нататъшни потенциални промени в политиката през следващата година, докато всички страни търсят начин да прекратят битките.
Зеленски каза ясно какво споразумение иска. Украинският президент и неговите висши съветници очертаха максималистична визия: пълното връщане на цялата земя, окупирана от руските сили след нахлуването на Путин през 2014 г. и анексирането на Крим.
По време на съвместната пресконференция с Байдън миналата седмица в Белия дом, Зеленски описа справедливия мир като "без компромиси по отношение на суверенитета, свободата и териториалната цялост на моята страна". Байдън бързо се присъедини към тази идея, като каза: "Мисля, че споделяме абсолютно същата визия".
Това противоречи на мнението на Путин, в което той каза, че няма да има никакви мирни преговори с Украйна, ако това означава, че Русия ще трябва да отстъпи територия, която която незаконно анексира анексира от 2014 г.
"Трябва да сме подготвени за реалността, че президентът Путин и висшето ръководство в Кремъл засега не показват никакви признаци за намаляване на първоначалните си военни цели въз основа на реалностите на място", коментира Майкъл Карпентър, посланик на САЩ в Организацията за сигурност и Сътрудничество в Европа.
Засега украинските сили са съсредоточени върху това да продължат да се опитват да напредват на бойното поле тази зима, дори когато настъпи по-студеното време.
"Победата във войната, мисля, че трябва да бъде стабилна, устойчива ситуация", казва Александър Данилюк, бивш секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. "Всякакви мирни преговори и замразяване на битките не са краят на войната. Населението няма да го приеме... Мисля, че очакванията са да възстановим всички наши територии."
Ако Украйна продължи да настоява, че само връщането на Крим ще сложи край на войната, боевете могат да продължат с години, стига и двете страни да могат да намерят оборудването и желанието да водят война.
И двете страни в момента са окопани от двете страни на река Днепър, след като Русия изтегли силите си от южния град Херсон тази есен. За да напреднат, украинските войски трябва да пресекат реката и да превземат и задържат територия от другата страна, което се равнява на трудно амфибийно нападение, подобно на десанта в Нормандия през Втората световна война, казва пенсионираният генерал-лейтенант Марк Хертлинг, бивш командващ генерал от американската армия в Европа.
Но не се очаква никоя от страните да може да организира голяма сухопътна контраофанзива в близко бъдеще, тъй като калните метеорологични условия ограничават движението, докато земята не замръзне напълно през февруари.
Дотогава Украйна и Русия продължават да водят по-малки битки по фронтовите линии на юг и изток, като линиите от окопи понасят удари от артилерия и малки дронове, а малки парчета земя сменят притежанието си всеки ден.
И докато HIMARS се доказа като смъртоносно точен срещу руските позиции, силите на Путин се приспособиха към тази заплаха. Руснаците са преместили своите командни и контролни възли и оръжейни депа от обхвата на HIMARS към точки по на юг в Крим, коментира човек, запознат с оценките на украинското бойно поле. Тези движения притъпиха част от ефективността на оръжията и увеличиха потребността от ракети ATACMS с по-голям обсег, които могат да изминат 190 мили, преди точно да ударят целта.
"HIMARS, това промени играта", каза Данилюк. "До момента, в който Русия успя да се научи как да се адаптира. Сега достигнахме границата на това, което можем да направим с тези модерни оръжия. За следващия етап се нуждаем от оръжия с по-голям обсег, за да постигнем целите, които постигнахме преди четири месеца, когато за първи път получихме HIMARS. Можем да направим същото, но обхватът трябва да е по-голям".
Ходжис, бивш командир на американската армия в Европа, твърди, че ракетите ATACMS са "точно това, от което се нуждаят" в момента. Оръжията с по-голям обсег биха позволили на Украйна да удари ключови руски позиции като Керченския мост, руските военновъздушни бази в Крим и комуникационните линии.
Зеленски поиска оръжието по време на разговорите си с Байдън, но САЩ не помръднаха в отказа си да ги изпратят.
Докато тези ракети с по-голям обсег остават на първо място в списъка с желания на Украйна, други оръжия биха могли да помогнат на Киев да продължи офанзивите си около Бахмут и на юг. Военни лидери заявяваха от месеци, че американските танкове Abrams и германските танкове Leopard ще наклонят везните в някои от наземните боеве от близко разстояние, които се очакват през зимата.
Украински официални лица са поискали от администрацията на Байдън да изпрати само шепа танкове Abrams - само три или четири - за да сломи съпротивата на Германия срещу изпращането на техните Leopard, според човек, запознат с дискусиите. Германски официални лица казаха публично, че няма да бъдат първата страна, която ще изпрати свои собствени танкове в битката, така че идеята на Киев е, че дори малък брой танкове Abrams ще премахнат това препятствие.
Полша е дарила 250 по-стари руски танка Т-72, а САЩ плащат на Чехия да модернизира още 45 Т-72 за Украйна, но все още не са доставени западни танкове. Докато представители на отбраната и военните на САЩ казват, че танковете не са изключени, някои твърдят, че предизвикателствата при обучението и логистиката, свързани с предоставянето на тези оръжия на Киев, ще се окажат контрапродуктивни.
Киев също призовава за касетъчни боеприпаси, които Русия използва за смъртоносен ефект на бойното поле. Но тези оръжия - официално наречени импровизирани конвенционални боеприпаси с двойно предназначение - са забранени от повече от 100 страни и няма апетит в администрацията на Байдън да ги изпрати. Вместо това САЩ и други страни продължават да изпращат десетки хиляди боеприпаси и минохвъргачки на всеки няколко седмици като част от всеки нов пакет помощ.
И експертите твърдят, че по-сложните оръжия като системата Patriot и ATACMS не са толкова важни за предстоящата битка, колкото ефективното обучение, логистиката и тактиката. Patriot, например, е ракетна система с голям обсег на действие, използвана срещу междуконтинентални балистични ракети и летящи високо самолети. Един Patriot няма да е достатъчен, за да защити целия 500-километров фронт на Украйна, каза Хертлинг, подчертавайки, че той трябва да се използва в комбинация със средства за противовъздушна отбрана със среден обсег и малка височина.
"Пейтриът няма да правят нещата, които хората си мислят, че ще правят в момента", каза той. "Това не е всичко, не е всичко по отношение на осигуряването на противовъздушната отбрана, от която Украйна се нуждае."
Нова програма за обучение, обявена наскоро от Пентагона, която ще научи украинските войници на нови тактики за маневриране на пехота с поддържаща артилерия, ще бъде ключова за успешното пресичане на реката, твърди Хертлинг.
"Няма да кажа, че няма да има съпротива, но ще бъде трудно за руснаците да се противопоставят на подобен тип движение", каза той.
А Белият дом на Байдън категорично отказа ATACMS, защото смята оръжието за твърде ескалиращо.
"Идеята, че ще дадем на Украйна материал, който е фундаментално различен от този, който вече е в ход, ще има перспектива за разпадане на НАТО и разпадане на Европейския съюз и останалия свят", каза Байдън по време на пресконференцията със Зеленски. "Те не искат да воюват с Русия. Те не търсят Трета световна война".
"Украйна ще се защити на всяка цена", каза в интервю Олексий Данилов, ръководител на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. "Ще използва оръжията, които имаме, и дори да нямаме оръжията, от които се нуждаем, ще се борим със зъби, за да изтръгнем Русия от нашите земи."