Испанският премиер Педро Санчес каза, че срещата на върха на НАТО в Мадрид тази седмица има за цел да покаже обединения фронт на западните съюзници в защита на демократичните ценности в лицето на руската инвазия в Украйна, като същевременно увеличи способностите на блока за възпиране.
В интервю за "Асошиейтед прес" ден преди началото на срещата на върха във вторник той повтори, че алиансът няма да толерира никаква териториална агресия срещу своите членове.
"Трябва да предадем съобщение за възпиране, че сме готови да защитим всеки сантиметър от съюзническата територия", каза Санчес.
Руският президент Владимир "Путин не просто нахлува в Украйна. Това, което той иска, е да дестабилизира, да отслаби сигурността, просперитета на Европа."
Говорейки в двореца, който е домакин на кабинета и резиденцията на премиера в Мадрид, Санчес каза, че главната цел на срещата на върха на НАТО е да изпрати "послание за единство в съответствие с демокрацията, сигурността, международния ред, основан на правила, които, за съжаление, Путин и Руската федерация чупят на парчета с нахлуването в Украйна".
Ключов въпрос ще бъде засилването на военното присъствие на НАТО на източния му фланг, както и удовлетворяването на искането на Испания да не пренебрегва нарастващите заплахи в южната периферия на алианса, особено от нестабилни африкански райони като Сахел.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви в понеделник, че алиансът ще увеличи размера на своите сили за бързо реагиране до 300 000 войници. В момента силите наброяват около 40 000 войници.
Столтенберг каза също, че съюзниците ще обсъдят как да отговорят на нарастващото влияние на Русия и Китай в "южните съседи на НАТО".
Срещата на върха в Мадрид, която започва с държавна вечеря във вторник, последвана от дискусии в сряда, беше обявена преди година с поглед, насочен към нова "стратегическа концепция", за заплахи за алианса и неговия отговор.
Но след като Москва започна инвазията си в Украйна на 24 февруари, ключов проблем се превърна промяната на позицията на Финландия и Швеция на необвързаност и неутралитет, да кандидатстват за членство в НАТО, нещо, което силно раздразни Русия.
Прокламираното единство на НАТО е подложено на изпитание по въпроса, тъй като Турция, която има втората по големина армия в алианса след Съединените щати, търси гаранции от Финландия и Швеция по отношение на кюрдските групировки, които Анкара счита за терористи.
Лидерите на трите държави обявиха, че ще проведат специална среща във вторник в Мадрид.
"Включването на Финландия и Швеция, преди или след това, ще стане възможно", каза Санчес пред АП. "Бихме искали това да бъде на срещата на върха в Мадрид, не отричам, но, очевидно, ако не е така, преговорите ще продължат".
Санчес, политик социалист, който ръководи първото национално коалиционно правителство на Испания от началото на 2020 г., е изправен пред критики от Unidas Podemos (Обединени, ние можем), крайнолява партия, която държи пет от 22-те места в кабинета, за подкрепата за военния ангажимент на НАТО към Украйна.
Някои членове на тази партия заявиха, че няма да подкрепят националния бюджет на Испания през следващата година, ако той увеличи военните разходи, докато испанците се борят с голямата инфлация и други икономически трудности.
Без да посочва времева рамка, Санчес каза, че Испания се ангажира да увеличи бюджета си за отбрана от малко над 1% от БВП - вторият най-нисък дял от всички европейски членове на НАТО - до 2%.
Две от най-гледаните точки на срещата на върха ще бъдат Русия и Китай, когато става въпрос за новата стратегическа пътна карта на НАТО за следващите 10 години.
Санчес каза, че "Стратегическата концепция", която беше последно актуализирана в Лисабон през 2010 г., ще трансформира Русия от считана за партньор на НАТО в "основна заплаха за сигурността на Атлантическия алианс".
По отношение на Китай Санчес каза, че Пекин "представлява предизвикателство, което също така предлага възможности за сътрудничество", като посочи, че Испания не подкрепя класифицирането на настойчивостта на Пекин като заплаха, както някои съюзници може да искат.
Притиснати от глобалните смущения, които войната в Украйна отприщва за енергийните и хранителни доставки и перспективата за сериозна рецесия, някои европейски лидери започнаха да призовават за прекратяване на войната чрез преговори, дори ако това включва териториални жертви от страна на Украйна.
Но Санчес избягваше да подкрепи тези призиви. "Това е решение, което Украйна трябва да вземе, а не ние", каза той.