Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ помрачи перспективите за силна сделка на глобалната среща на върха за климата COP29 следващата седмица, предава "Ройтерс".
Тръмп, който нарече изменението на климата измама, каза, че планира да оттегли САЩ от знаковото Парижко споразумение за климата от 2015 г. в началото на второто си президентство, а неговите съветници по политиката обявиха премахването на САЩ от основната Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (UNFCCC), ратифицирана от Сената на САЩ през 1992 г.
Преговарящите по въпросите на климата и наблюдателите, подготвящи се за конференцията COP29 от 11-22 ноември в Баку, Азербайджан, заявиха, че решителната победа на Тръмп над вицепрезидента Камала Харис във вторник нанася удар върху способността на страните да се споразумеят за нова глобална финансова цел или увеличаване набор от държави, които трябва да дадат своя принос - основни цели за срещата на върха.
ЕС и САЩ планираха да призоват Китай и богатите държави от Персийския залив да започнат да плащат във фондовете на ООН за климата.
"Настояването за по-амбициозно финансиране на климата ще бъде почти невъзможно без участието на САЩ, което ще демотивира развиващите се страни да приемат сериозно климатичните амбиции на Запада", каза Елизабета Корнаго, старши научен сътрудник в Центъра за Европейска реформа.
Дженифър Морган, държавен секретар на Германия за международни действия в областта на климата, каза, че Германия и Европейският съюз ще запазят лидерството в дискусиите за финансиране на климата, за да осигурят приемлив резултат.
Неуспешното постигане на силна сделка за финансиране на климата би било особено голяма пречка за групата от 45 държави от най-слабо развитите страни в преговорите на ООН за климата, която настоява държавите да плащат.
"Всеки опит на някой да заобиколи споделените отговорности трябва да бъде посрещнат с ужас", каза Еванс Нева, председател на блока.
Един министър на климата от Латинска Америка каза, че докато връщането на петролните сондажи на Тръмп и вероятното му оттегляне от Париж са пречка за глобалните усилия за климата, внедряването на възобновяеми енергийни източници привлича трилиони долари инвестиции и ще продължи въпреки политическите му маневри.
"Видяхме през последните години, чрез различни изборни резултати, че прилагането на Парижкото споразумение върви напред", заяви Морган.
Всяко отслабване на позицията на САЩ за справяне с изменението на климата обаче би направило жизненоважно за Европа и Китай да останат твърди. САЩ, Китай и 27-те държави от Европейския съюз са най-големите исторически замърсители в света.
Ли Шуо, директор на China Climate Hub към Asia Society Policy Institute, каза, че загубата на политическо лидерство между САЩ и Китай на COP29 и в бъдеще трябва да бъде запълнена от Китай и ЕС.
"Засилен климатичен съюз с Европа и Китай в центъра е най-голямата ни надежда за следващите няколко години", каза той.
Междувременно американските щати и градове планират да се засилят и да запълнят празнотата в САЩ на предстоящата среща на върха за климата, за да насърчат други страни да продължат да работят за постигане на целите на Париж в областта на климата.
Алиансът за климата на САЩ, America Is All In и Climate Mayors ще изпратят делегации на COP29. Групите бяха формирани през 2017 г., след като Тръмп оттегли САЩ от Парижкото споразумение за първи път, ход, който администрацията на Байдън отмени. Те представляват близо две трети от населението на САЩ и три четвърти от БВП на САЩ.
Доклад на Университета на Мериленд през септември установи, че ако законите и политиките за климата на администрацията на Байдън бъдат отменени, нефедерални субекти като щати и градове могат да постигнат 48% намаление на емисиите до 2035 г. - което не изпълнява предишните ангажименти на САЩ за намаляване на парниковите емисии най-малко 50% в сравнение с нивата от 2005 г. до 2030 г.
shtimpo
на 07.11.2024 в 14:12:11 #1“Победата на Тръмп тревожи международните партньори преди срещата на върха за климата’ Бива. Време е тая климатична мошенгия да приключи!