Американският физик Самюъл Коен, създател на неутронната бомба, почна на 89-годишна възраст от рак на стомаха, съобщи „Бостън Глоуб". „Хуманното" оръжие е предназначено за унищожаване на хора без поражения по инфраструктурата на врага.
То е създадено от Коен през 1958г. и използва малки частици, които минават лесно през танкове и стени и поразяват централната нервна система на врага, като освен това се намалява драстично ядреното замърсяване.
Физикът прекара голяма част от живота си, защитавайки разработката с мотива, че това е „най-разумното и морално оръжие, създавано някога". Смята се, че САЩ, Русия и Франция притежават неутронни бомби, но като цяло оръжието не получи твърде широко разпространение.
След дипломирането си през 1943г, Коен е работил по Манхатънския проект и по-специално върху бомбата „Дебелак", опустошила Нагасаки. По време на Корейската война през 1951г. физикът посетил пострадалия от военните действия Сеул. По думите му видяното го подтикнало да започне работа по оръжие, което да намали разрушенията от конфликтите.
RSA
на 02.12.2010 в 15:40:42 #4Длина крылатой ракеты "БраМос" составляет десять метров, стартовый вес — от 2,5 до 3,9 тонн в зависимости от варианта базирования, причем масса боеголовки достигает 300 килограммов. Радиус ее действия составляет 300 километров. Одно из главных достоинств этой КР — ее скорость, доходящая до 3,5 тысяч километров в час. В настоящее время это единственная крылатая ракета, способная развивать сверхзвуковую скорость. Например, знаменитая американская Tomahawk имеет скорость всего 880 км в час. Наличие сверхзвуковой скорости "БраМоса" дало основание некоторым военным экспертам утверждать, что западные системы ПВО практически не в состоянии перехватить ее
иванчо
на 02.12.2010 в 15:21:33 #3Сопола си на хвърлям на този, камо да го съжалявам.
Lomski
на 02.12.2010 в 12:44:56 #2Гениално оръжие!
x-man
на 02.12.2010 в 12:41:12 #1Неутронната бомба не е получила широко разпространение защото психологическият ефект е сравнително малък. Едно е да падне бомба и да избие всички хора в дадения район, съвсем друго е когато падне бомба и там където е паднала не остане нищо......... дори най фанатичния вонолюбец остава потресен когато всичко е превърнато в пепел. Ако инфраструкрурата може да се ползва, врага просто ще закара нови хора там и ще продължи войната. Докато когато не остане нищо врага ще остане толкова потресен, че ще спре. Единствното нещо което спира мащабните войни в днешно време са термоядрените бомби......... иначе винаги щяха да намерят за нещо да воюват....... но тези бомби им пречат, защото след тях просто не остава нищо за което да се воюва.