Последното десетилетие е най-горещото на Земята, откакто се събират такива данни, като 2019 г. е втората или третата най-гореща година в историята, потвърждават учени, цитирани от "Гардиън".
Климатичната криза продължава да увеличава температурата на планетата ни.
Всяко десетилетие от 1980 г. е по-топло от предходното. Периодът между 2010 и 2019 г. е най-горещият от XIX век, когато започва да се събира информация за температурите по света.
През последните шест години, от 2014 г. до 2019 г., са отчетени най-високите температури. През този период бяха регистрирани продължителни горещи вълни в САЩ, Европа и Индия, а също така високи температури на Северния полюс. Това пък предизвика смъртоносни пожари от Австралия до Калифорния и Гърция.
Миналата година е втората или третата най-гореща в историята, според НАСА, Националната администрация за изследване на океаните и атмосферата и британската метеорологична служба. Като цяло осреднено светът се е затоплил с около 1 градус по Целзий от прединдустриалната ера.
Проучването е проведено от 520 учени от повече от 60 държави и е публикувано в Bulletin of the American Meteorological Society.
Акценти от изследването:
Температурите на морската повърхност са вторите най-високи през миналата година след 2016 г. Затоплянето на океаните и топенето на ледниците доведе до покачване на морското равнище с 8,6 сантиметра над средните нива преди 30 г.;
Нивата на парникови газове достигнаха най-високото ниво през 2019 г. Те са по-високи от всеки период, измерен с модерни инструменти или ледени ядра, датиращи от преди 800 000 г.;
Северният полюс и Южният полюс регистрираха втората най-гореща година в историята. Топенето на полюсите вдига морското равнище, което пък заплашва крайбрежните градове по света;
Последиците от климатичната криза се усещат по света, включително с наскоро възникналите наводнения в Източна Африка и горските пожари в Австралия, Амазонка и Сибир.
friend
на 13.08.2020 в 10:06:21 #1Псевдоучените отново в настъпление. Като цяло осреднено светът се е затоплил с около 1 градус по Целзий от прединдустриалната ера. ----------------------------- Погледнете колко неясноти има в това твърдение. 1. Кога е прединдустриалната ера? 2. Един градус по Целзий, ама на година ли или за целия период от тази ера? 3. Прави се внушение с "прединдустриална", че именно хората са виновни за затоплянето. Това са лъжи и инсинуации. Хората нямат нито физическата, нито енергийната способност да затоплят Световния океан. Опитайте се да затоплите един куб вода и ще видите дали е възможно. 1 куб км съдържа 1 милиард куб м. !!! Освен това полюсите не се топят.
Нито те, нито водата в антарктида на полюса, а Северния полюс си е във водата, така че дори и да се стопи няма как да повлияе на нивото на морето. Освен това 8 см да 500г не е толкова много, защото това са не по-малко от 25 поколения, които се адаптират с темрературите, а и никой не е строил преди 500 години такива сгради, които да са пострадали от потоп. Има места, където наистина поради геоложки причини земята потъва. Това е Бургаското понижение, където потъването е 3мм/год!!!, но пък в Кресненското дефиле земята се издига с 4 мм/год.
Има таблица за колебанията на нивото на морето, който иска може да я погледне в интернет. Тя засяга период отпреди много милиона години. Тогава не е имало индустриална ера.