Няколко страни членки на ЕС и Европейският парламент отхвърлиха последното предложение за намиране на компромис за бюджета на ЕС, което вероятно ще доведе до голям сблъсък на срещата на върха по-късно тази седмица, информира АП.
Последните предложения са на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Но "Пестеливата четворка" (Холандия, Австрия, Дания и Швеция) излезе със съвместно съобщение, в което те отхвърлят предложената от Мишел цел.
Четирите държави пишат в статия за "Файненшъл таймс", че в момента "финансовата тежест на съюза нарастващо пада върху раменете на малък брой страни членки, включително и нашите".
Европейският парламент в същото време смята, че предложението не е достатъчно да отговори на днешните предизвикателства, включително климатичните промени и геополитическите проблеми.
Само Европейската комисия подкрепи предложението на председателя на Европейския съвет.
"Вярваме, че това е добра отправна точка", коментира говорител на Комисията и добави, че малко са се увеличили нивата на разходите в сравнение с предишното предложение.
"Очевидно е, че тези преговори винаги са сложни", каза още говорителят.
Бюджетът на ЕС ще се свие след Брекзит. Но евроинституциите поставиха амбициозни разходни цели за климата, цифровата икономика и изследвания. "Пестеливата четворка" иска бюджетът да е 1% от БВП.
Мишел предлага с 240 милиарда евро по-малко в сравнение с искането на ЕП, което е бюджет 1,3% от БВП.
Европейската комисия предлага държавите да допринесат с 1,11% от БВП. Това ще доведе до бюджет от 1,135 трилиона евро за седемгодишния период.
Според последното предложение разходите за селскостопански субсидии ще бъдат намалени, което може и да не се понрави на Франция. Парите от кохезионните фондове за подпомагане на най-бедните държави също ще бъдат орязани.
karamazov
на 18.02.2020 в 10:32:22 #3Поради голямата "умнотия" на коментиращите, те пропускат най-важното изречение в тази новинарска статия, а именно: "Парите от кохезионните фондове за подпомагане на най-бедните държави също ще бъдат орязани.".Това пряко засяга България.А всичко, което засяга българския интерес е чуждо и непонятно за руските подлоги като Graf.Те са антибългари.Чувството за българска принадлежност отдавна се е изпарило.Затова не забелязват неща които са в ущърб, или в интерес на България.Деградацията им е пълна!
emilioner
на 18.02.2020 в 00:16:23 #2Глупостта на водещите държави в ЕС всяка седма година си проличава,изключително много.Значи еврофондовете се събират от вноските,и тези пари не стигат.Трябват повече за да има по-голям ефект.Бързо забравиха колко добре им влезнаха преди 3-4 години 500-те милиарда на Жан Клод Юнкер,парите човека ги набра чрез едни интересни облигации(заеми) гарантирани от Европейската банка.
ce
на 17.02.2020 в 19:27:35 #1Всяка държава членка, където живее гражданин на друга страна членка трябва да плаща наем за въпросния човек тогава да видим дали ще мрънкат че "носят" тежестта нагли лицемерни крадци