Официални представители на Афганистан, Пакистан, САЩ и Китай започнаха ключови преговори за приемане на „пътна карта” за мир между Кабул и талибаните, съобщават световни агенции.

Преговорите в Исламабад, обявени още през декември, идват на фона на засилените атаки на талибаните в южната част на Афганистан.

Някои анализатори се надяват, че допълнителното присъствие на Китай и САЩ може да помогне за преодоляване на недоверието между Кабул и Исламабад, въпреки че остава неясно кога талибаните ще се върнат на масата за преговори.

Екстремистите няма да участват в преговорите тази седмица.

Високопоставен представител от външното министерство на Пакистан каза в началото на преговорите, че първоначалната задача на помирителния процес е създаване на условия за връщане на талибаните на масата за преговори и убеждаването им да спрат с насилието.

Представителят подчерта важността да не се изискват предварителни условия в началото на преговорния процес, тъй като това би било контрапродуктивно.

Пакистан предлага четири точки в помирителния процес: създаване на условия, които да насърчат талибаните да спрат да използват насилие като инструмент за преследване на политическите си цели и връщане на масата за преговори; последващи действия и мерки за преки разговори с талибаните; използване на мерки, които да насърчат талибанските групи да се присъединят към преговорите и реалистична и гъвкава „пътна карта”със стъпки и фази – но да се изключат нереалистични цели и крайни срокове.

Пакистан е сред три страни, които признаха талибанския режим в периода 1996-2001 година.

Последните мирни преговори между талибаните и афганистанското правителство се провалиха през 2015 година, след като беше разпространена новината, че талибанският лидер Молла Омар е починал през 2013 година.