Главните търговски преговарящи на САЩ и Китай проведоха "продуктивни срещи". Това написа в "Туитър" финансовият министър на Съединените щати Стивън Мнучин след двудневни преговори за прекратяване на търговската война, информират АФП и други медии.
Мнучин не разкри подробности за дискусиите, на които участваха американският търговски представител Робърт Лайтхайзър и китайският вицепремиер Лю Хъ, икономически съветник на президента на Китай Си Дзинпин.
Източник: ЕПА
"Ню Йорк таймс" пише, че двамата американски представители са провели среща и с китайския лидер след двудневните преговори.
Източник заяви пред АФП, че американската делегация е имала банкет с китайските си колеги в хотел в Пекин в четвъртък вечерта.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп сключи 90-дневното "примирие" с китайския си колега Си Дзинпин през декември 2018 г. Тръмп заплашва да увеличи митата от 10% на 25% върху китайски стоки за 200 милиарда долара от 2 март, ако не бъде сключено споразумение. Той също така заплашва с нови мита върху останалите китайски стоки. Пекин предприе реципрочни мерки, но по време на разговорите се съгласи да купува американска соя.
Вчера се появи информация, че американският лидер може да отложи крайния срок с 60 дни.
Няколко източници, информирани за резултатите от срещата, намекнаха, че има малко индикации преговарящите да са постигнали голям напредък, който да доведе до окончателно споразумение между Тръмп и Си Дзинпин в началото на март.
"Файненшъл таймс" пише, позовавайки се на източници, че двете страни се опитват да постигнат меморандум за разбирателство.
Източник: ЕПА
Друг източник заяви пред "Ройтерс", че Белият дом е "гневен" от информацията, че администрацията на Тръмп обмисля да отложи новите мита с 60 дни.
Междувременно Forexlive цитира думите на Си Дзинпин, който е заявил, че търговските преговори между двете държави ще продължат през следващата седмица във Вашингтон.
Дзинпин подчертал, че се надява САЩ и Китай да укрепят комуникациите и да контролират споровете, а също така да постигнат взаимноизгодно споразумение. Той отбелязал, че има напредък по важни въпроси. По думите му Пекин желае разрешаването на икономическите и търговски противоречия със САЩ чрез сътрудничество.
Мнучин и Лайтхайзър коментираха, че двете страни са постигнали нов напредък на последните търговски преговори. Според тях все още има много работа за вършене.
Източник: ЕПА