Руският президент Владимир Путин и неговият беларуски колега Александър Лукашенко се срещнаха в Сочи в събота, за да обсъдят икономическите споразумения между двете държави, предаде "Евронюз".
Срещата им обаче предизвика протести и сблъсъци с полицията в беларуската столица Минск, където над 1000 души се събраха, за да изразят гнева си срещу по-нататъшно сближаване.
Протестиращите се сблъскаха със силите за сигурност и скандираха "Не на интеграция".
Мнозина се опасяват от ново сближаване на Беларус с Русия.
Беларус в момента е зависим енергийно от Русия. Кремъл обаче наскоро повиши цените на енергията и намали субсидиите за страната.
На Минск бе препоръчано да предприеме стъпки и за икономическо сътрудничество, ако иска да получи отстъпки.
По време на срещата между двете държави Путин заяви, че иска двете страни да продължат да се сближават социално и икономически.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко вече отхвърли идеята страната му да стане част от Руската федерация.
Според неотдавна появили се информации Минск и Москва водят преговори за сформиране на конфедерация със съвместен парламент, както и единен пазар. През 1996 г. първата стъпка към това беше направена, когато беше създадена Общността на Беларус и Русия, укрепена чрез създаването на Съюзната държава Русия и Беларус през 1999 година.
Belarus: Protesters rally against closer Russia ties as Putin and Lukashenko in Sochi via @dwnews https://t.co/D7eoYRd4ht #Belarus #Russia #politics #protests #demonstrations #opposition #borders #economy #regionalsecurity
— Chuck Dalldorf (@ChuckDalldorf) 7 декември 2019 г.
Лукашенко подчерта, че каквото и да е споразумение с Русия трябва да се основава на принципа за равенство на двете страни.
Obektiven_29
на 08.12.2019 в 10:51:03 #2Руските оръжия са по-евтини и по никакъв начин не отстъпват на американските. Единственото нещо, което може да спре американските съюзници да купуват руски С-400, е страхът от санкции. Всъщност от тези санкционни инциденти вече се вижда, че конфронтацията между Съединените щати и Русия става все по-ожесточена: от регионална конфронтация в определени области, борбата днес се прехвърля към конфронтация в областта на износа на оръжие. САЩ се надяват да използват заплахата от санкции за намаляване на вноса на руско оръжие, тъй като освен с енергоносители, търговията с оръжие е един от най-важните източници на доходи в Русия. Тъй като нивото на въоръжение в Русия не е по-ниско от нивото на въоръжението в САЩ, това създава конкуренция между двете страни в опита им да продадат оръжие собствено производство. По принцип руските оръжия са сравними по своите характеристики с американските, в допълнение, те са по-достъпни, така че страните, които искат да купуват руско оръжие и имат някакво влияние в света, могат да пренебрегнат предупрежденията на САЩ. В тази връзка в бъдеще още по-голям брой държави ще решат да закупят оръжие, произведено от Русия, а САЩ няма да могат да възпрепятстват руския износ.
Кастело Белведере
на 08.12.2019 в 08:35:02 #1Русия като всяка мерак-империя търси разширяване с всички подръчни средства. Но Путин май ще удари на камък с Беларус: има срещу себе си достоен противник, който няма да си даде властта току така на друг диктатор. Разкъсван от вътрешни мъртви вълнения, нестабилна иконимика и поставен в ъгъла от международната общност Кремъл си има достатъчно бели на главата, но е вероятно скоро да се върне към казуса Беларус с подмолните си методи и грухчета, за да премахне пречките към разширяване на властта и влиянието на империята на злото.