Американският университет "Джонс Хопкинс" проведе метаанализ на 24 проучвания, за да установи дали има емпирични доказателства, че затварянето на публичните пространства и ограниченията на свободното придвижване на хората намаляват смъртността от коронавирус, съобщава "Асошиейтед прес".

Изводът от проведеното изследване е, че до момента тези рестриктивни мерки са оказали "оскъден или нулев ефект".

Изследователите са констатирали, че локдауните, наложени в Европа и САЩ по време на пандемията, са допринесли за намаляването на смъртността средно с едва 0,2%. Изискванията хората да си стоят по домовете също не са се оказали особено ефективни - те са спомогнали за спад на смъртността от около 2,9%.

Локдаун в още един град в Китай, 20 милиона са затворени в домовете си

Локдаун в още един град в Китай, 20 милиона са затворени в домовете си

Не е ясно колко дълго ще продължат строгите мерки

Учените, провели изследването, поясняват, че са насочили работата си към разпоредбите на правителствата, които пряко ограничават както движенията в рамките на всяка отделна държава, включително затварянето на училищата и бизнеса, така и международните пътувания.

Метаанализът заключава, че локдауните са оказали оскъден или нулев ефект за общественото здраве, но за сметка на това са имали висока икономическа и социална цена там, където са били въведени.

Следователно политиките на затваряне са неоснователни и трябва да бъдат отхвърлени като политически инструмент по време на пандемията, посочват изследователите.