Държавният секретар на САЩ Марко Рубио проведе разговори с китайския външен министър Ван И в кулоарите на форума на АСЕАН в Манила на фона на нарастващо напрежение в Близкия изток и Южнокитайско море, предава "Ройтерс".

Очаква се двамата да са обсъдили и възможна среща между президентите Доналд Тръмп и Си Цзинпин, планирана за края на септември. Срещата между Рубио и Ван И се състоя без изявления пред медиите и в момент на крехко затопляне на отношенията между двете най-големи икономики в света.

По време на разговорите с външните министри от АСЕАН Рубио обвини Иран за ескалацията в Близкия изток. "Проблемът, който имаме в момента, е, че те не са сериозни по отношение на преговорите", каза той. "Ако те са сериозни, ние сме сериозни. Ако не са, тогава ще направим каквото е необходимо, за да защитим нашите интереси, а също и интересите на нашите съюзници."

Рубио предупреди, че Иран не трябва да получи контрол над Ормузкия проток, тъй като това би създало опасен прецедент и за други стратегически морски маршрути.

В публикувана при пристигането му статия той заяви, че страните от АСЕАН са изправени пред "нови и принудителни заплахи" в Южнокитайско море и предупреди, че използването на "търговията като геополитическо оръжие" би застрашило суверенитета и икономическата сигурност на държавите в региона.

Напрежението между Китай и Филипините се засили след последен инцидент в Южнокитайско море. Австралийският външен министър Пени Уонг определи действията като "дестабилизиращо и рисковано" поведение. Пекин отговори, че Австралия няма право да се намесва и призова държавите да спрат да "разпалват напрежение и да подбуждат конфронтация".

Ван И заяви пред колегите си от АСЕАН, че взаимното доверие, откритостта и приобщаването са основа за просперитета на региона. "Нека бъдем котва за регионален и глобален мир и развитие", каза той.

Рубио участва и в среща със свои колеги от Индия, Австралия и Япония. В съвместно изявление четирите държави потвърдиха ангажимента си към "укрепване на свободния и отворен Индо-Тихоокеанския регион и нашата непоколебима подкрепа за единството и централното място на АСЕАН".

Междувременно руският външен министър Сергей Лавров обяви, че ще се срещне с Рубио на 23 юли в Манила. Той заяви, че Москва смята, че Вашингтон "не са отхвърлили собствените си предложения", представени на срещата в Анкъридж през 2025 г. Лавров добави: "Относно прогнозата на президента Тръмп за наближаващо споразумение, ще попитам Марко Рубио утре".

По данни на Bloomberg Кремъл е затегнал позициите си по войната в Украйна, докато говорителят Дмитрий Песков подчерта, че условията на Москва за прекратяване на бойните действия остават непроменени.

Москва разширява териториалните си претенции към Киев

Москва разширява териториалните си претенции към Киев

Кремъл смята, че САЩ са се отказали от неформалните договорености, постигнати в Аляска през август 2025 г.