Румънският премиер Марсел Чолаку заяви, че ще заведе Австрия в съда, за да поиска няколко милиарда евро като обезщетение за щети, причинени от това, че Виена наложи вето на присъединяването на страната му към европейската зона за безгранично пътуване, пише "Файненшъл таймс".
Австрийското правителство се противопостави на влизането на Румъния и България в така нареченото Шенгенско пространство поради опасения, свързани с корупцията и неадекватния граничен контрол, въпреки че Европейската комисия и други столици на ЕС подкрепят този ход. Двете страни се присъединиха към ЕС през 2007 г. и първоначално трябваше да влязат в зоната без граници през 2010 г.
Говорейки пред австрийския всекидневник Der Standard, Чолаку каза, че Румъния е загубила цели 2 процента от икономическото си производство поради продължителното чакане да се присъедини към безвизовата зона. Той каза, че ще се опита да възстанови "достатъчна" сума за щети.
Брутният вътрешен продукт на Румъния беше 286 милиарда евро миналата година.
Говорител на австрийското външно министерство отхвърли румънската заплаха. "Ние приемаме спокойна гледна точка", казаха те относно потенциалното правно действие.
Страната имаше най-висок брой молби за убежище на глава от населението в блока миналата година. Три четвърти от тях са от лица, които преди това не са регистрирани като влизали в друга държава-членка на Шенген, въпреки че Австрия е заобиколена от държави от Шенген.
"Ясно е, че има проблем със сигурността и се нуждаем от промяна в нагласата на ЕС относно нелегалната миграция. Затова изпратихме сигнал за събуждане към Брюксел, като не се съгласихме да разширим тази неработеща система", казаха от министерството.
"Това, от което се нуждаем сега, е ясно и устойчиво намаляване на броя. Дотогава уточняването на конкретна дата за разширяването на Шенген не би било подходящо."
Миналата година, преди среща на върха на ЕС, която реши в полза на Хърватия, но не и на Румъния или България, да се присъедини към Шенген, австрийският канцлер Карл Нехамер уведоми Букурещ само няколко дни преди това, че ще се противопостави на този ход, каза Чолаку. "Това доведе до разочарование в Румъния", каза той.
Чолаку отхвърли твърденията на Нехамер, че нарастването на миграцията към Австрия може да бъде проследено до Румъния, която не контролира границите си. "Това не е вярно ... създадохме съвместни патрули със Сърбия, за да премахнем това".
"Най-лошото е фактът, че Австрия създава прецедент", каза Чолаку. "Държавите-членки обикновено следват препоръките на институциите на ЕС", каза той във връзка с многократните чисти оценки от комисията, че страната му е готова да се присъедини към Шенген. Той каза, че неговото правителство ще се опита да запази въпроса за присъединяването към Шенген в дневния ред на срещите на ЕС по-късно тази година.
Румънският премиер каза, че ходът на Австрия изпраща лошо послание във време, когато Европа е изправена пред предизвикателства да поддържа единен фронт в отговор на войната на Русия в Украйна.
"Не можете да претендирате за сигурност на европейско ниво и да очаквате, че заедно с Румъния и други държави-членки на ЕС ще го направите ... финансово се стремим да укрепим европейската отбрана, но в същото време отказваме на Румъния основно право като присъединяване към Шенген", каза той.
Вътрешната политика може да е изиграла роля в решението на Австрия, където консервативната Австрийска народна партия на канцлера е изправена пред избори догодина, а антиимиграционната твърдо дясна Партия на свободата постоянно е най-популярна в социологическите проучвания от около година.
Увеличените шансове на Партията на свободата да се върне на власт предизвикаха предупреждение от Петер Гридлинг в Австрия, който каза пред FT тази седмица, че партията все още има активни връзки с Русия.
Президентът на Австрия Александър Ван дер Белен многократно критикува позицията на правителството си, заявявайки, че Румъния и България са готови за членство в Шенген. "Румъния и България отговарят на критериите за членство в Шенген. Загрижен съм за репутацията на Австрия пред нашите европейски партньори", каза Ван дер Белен през март.