За 75-та годишнина от Сталинградската битка министерството на отбраната на Русия пусна на сайта си мултимедиен раздел с архивни документи, съобщи РИА Новости.

Сред публикуваните материали има ръкописен текст с телеграмата на командващия войските на Донския фронт ген.-полковник Константин Роковски до главната квартира на Върховното Командване. В доклада се споменава за пленяването на командващия на Шеста немска армия ген.-фелдмаршал Фридрих Паулюс и началник-щаба на съединението ген.-майор Шмидт.

Русия отбелязва 75 г. от победата при Сталинград

Русия отбелязва 75 г. от победата при Сталинград

В центъра на града ще се проведе парад

Голяма част от раздела са наградните листа на отличените със звание "Герой на Съветския съюз" военни и командири на Червената армия, защитили града. Читателите могат да видят официалното описание на подвизите на гвардейските картечари сержант Яков Павлов, който с няколко бойци удържа за месец стратегически важна сграда, снайпериста на младия лейтенант Василий Зайцев, който за два месеца улични боеве убил 225 фашисти.

Представен е и фронтовия вестник на 13-та гвардейска стрелкова дивизия "На разгром врага" за шестмесечието, когато са водени най-ожесточените битки за Сталинград.

На 2 февруари Русия отбелязва Деня на воинската слава - разгрома на немско-фашистките войски при Сталинград от Съветската армия.

Припомняме, битката при Сталинград (днешния Волгоград в Южна Русия), водена между СССР и Хитлерова Германия от юли 1942 до февруари 1943 г., е повратен момент в хода на Втората световна война.

Тя е сред най-кръвопролитните сблъсъци в човешката история. Включва няколко етапа: сраженията на подстъпите към Сталинград, борбата за контрол на самия град, както и съветската контраофанзива, която завършва с обкръжаване и унищожаване на немската 6-та армия.

Макар и да е предшествана от друга голяма съветска победа - в битката при Москва, Сталинградската битка е тази, която дава началото на постепенното изтласкване на Вермахта от съветските територии, окупирани през 1941 - 1942 г.

По приблизителни изчисления в нея войските на Германия и съюзниците ѝ Румъния, Италия и Унгария губят около ¼ от личния си състав, воюващ на Източния фронт - загуба, от която така и не успяват да се възстановят. Съветският съюз, от своя страна, губи над един милион убити, ранени, пленени или депортирани войници и мирни жители.

Спомените на оцелелите руснаци от Сталинград за това време са ужасяващи.