Хората в Сърбия вярват, че страната се нуждае от демокрация, но сега се нуждае от просветен диктатор - някой, ангажиран и отговорен, според проучване на Белградския център за политика за сигурност (BCSP), съобщава N1.

Анализът на Центъра показва, че само 10% от анкетираните смятат, че Сърбия е демократична. За разлика от тях другите смятат, че няма демокрация или че ако я има, тя е изправена пред сериозни проблеми, тоест че страната е в хибридно състояние.

Около 49% от анкетираните подкрепят президента Александър Вучич и казват, че Сърбия има нужда от просветен диктатор. "Те са уморени от протести и искат някой, когото изберат, да извърши промените. Но това е проблем, защото абсолютната власт има тенденция да се разпространява". 

На въпрос дали политиците работят в интерес на хората, само десет процента вярват, че го правят. За сравнение, 90 процента от анкетираните смятат, че работят за себе си, организират се в групи по интереси и злоупотребяват с власт.

"Медиите са високо класирани в списъка на гражданите с инструменти, използвани от политиците за злоупотреба с власт".

"До 90 процента от анкетираните смятат, че президентът Александър Вучич е ключов човек в процеса на вземане на решения в страната, докато както доверието, така и недоверието в институциите показват, че хората признават, че в Сърбия няма демокрация".

Анализът показва, че хората са наясно какво трябва да се направи. Три четвърти от тях смятат, че лустрацията трябва да се извърши; отговорните за злоупотребите трябва да бъдат уволнени и да им бъде забранено да работят в институции и че законите третират всички еднакво.

Изследователите обаче добавят, че "проблемът е, че тези хора също казват, че имаме нужда от някой като Вучич, който общува с гражданите ежедневно, но да го прави в интерес на хората. И това е парадокс - те казват, че в Сърбия няма демокрация, а страната сега се нуждае от просветен диктатор, някой, който е ангажиран и отговорен да разреши тази лоша ситуация в полза на хората".

"От друга страна, анкетираните признават президента като център на политическата корупция в страната. Посланието е, че всички институции са корумпирани, че всички са "замесени" в процеса и основният играч, който "дърпа всички конци, е Вучич, който е на върха на пирамидата".

Резултатът показва много граждани, които вярват, че потенциалната употреба на насилие може да доведе до промени. "Над 60 процента от тях смятат, че насилието е приемливо за защита на семейната безопасност, повече от 50 процента, когато става въпрос за защита на традиционни ценности, начин на живот и "защита на хората".

"Подобно виждане за насилието като потенциално решение е следствие от реакциите на институциите към предишни граждански инициативи и петиции".

Проучването показа още, че на най-голямо доверие сред анкетираните се радват здравната система, пожарната, армията и Сръбската православна църква.

Франция и Германия силно подкрепят Сърбия по пътя към ЕС

Франция и Германия силно подкрепят Сърбия по пътя към ЕС

Двете страни предлагат експертиза в реформите на публичната администрация и върховенството на закона