САЩ и Германия стартираха нова инициатива в четвъртък, за да спрат тревожното нарастване на антисемитизма и отричането на Холокоста по целия свят, съобщава АП.
Двете правителства обявиха началото на американско-германския диалог за Холокоста, който се стреми да обърне тенденцията, която се наложи по време на пандемията на коронавируса на фона на нарастването на политическия популизъм в Европа и САЩ.
Диалогът създава начин за разработване на образователни инструменти и инструменти за обмен на информация, които да учат младежите и други за престъпленията на нацистите и техните сътрудници.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, германският външен министър Хайко Маас и няколко оцелели от Холокоста присъстваха на откриването на Мемориал на убитите евреи в Европа в Берлин.
Всички цитират връзка между отричането на Холокоста, ревизионизма и невежеството за нарастващия антисемитизъм, както и към по-широката дискриминация срещу малцинствата.
"Отричането на Холокоста и други форми на антисемитизъм често вървят ръка за ръка с хомофобия, ксенофобия, расизъм, друга омраза", каза Блинкън, който е доведен син на оцелял от Холокоста.
Около това се събират "тези, които се стремят да съборят нашите демокрации, което сме виждали и в двете ни страни и често е предвестник на насилие."
Маас повтори коментарите на Блинкън, подчертавайки важността на Германия - "страната на извършителите", каза той, като пое водеща роля в проекта.
"През последните години видяхме, че в нашето общество се появяват антисемитизъм и расизъм", каза Маас.
"Помислете само за значката "Жълта звезда", която се вижда при демонстрации срещу мерките за COVID, за потока от антисемитски теории на конспирацията в интернет, за нападенията над синагогите и срещу евреите, живеещи в нашите страни, за бунтовниците пред Бундестага или щурма на тълпата в столицата на САЩ."
С напредването на възрастта им, което значително намали броя на оцелелите от Холокоста и избледняват спомените от първа ръка за жестокостите, Блинкън и Маас заявиха, че новият диалог ще създаде иновативни начини за обучение на по-младите поколения за Холокоста и причините, довели до масово унищожение на евреи и други в нацистка Германия и на други места.
"Шоа (Холокоста) не беше рязко падане, а постепенно спускане в тъмнината", коментира Блинкън.