САЩ са обхванати от „хероинова епидемия”, където евтиният наркотик е довел до 20-годишен скок на наркозависимите и на смъртните случаи, свързани с наркотика.
Това става ясно от Световния доклад на наркотиците 2016 на ООН, цитиран от Ройтерс.
Според изнесените данни около 1 милион души са вземали хероин в САЩ през 2014 година – почти три пъти повече в сравнение с 2003 година. Смъртните случаи от свръхдоза хероин са се увеличили с пет пъти от 2000 година.
„Наистина има голяма хероинова епидемия в САЩ”, заяви Анджела Ми, главен изследовател в подготвянето на доклада.
„Това определено е върхът през последните 20 години”, каза тя и добави, че тенденцията продължава.
Увеличението може да се свързва с въведеното през последните години американско законодателство, което прави по-трудно сдобиването със силни болкоуспокояващи, които имат подобен ефект като хероина, поясни Ми.
Друга причина за увеличението, по думите й, е свързана със засилените доставки от Мексико и Колумбия, което води до понижаване на цената на черния пазар в САЩ.
В САЩ има рязко увеличение на смъртните случаи от фентанил – наркотичен аналгетик, който е 50 пъти по-силен от хероина и 100 пъти по-силен от морфина, според американския Център за контрол и превенция на заболяванията.
Тази година поп звездата Принс почина от употреба на фентанил.
През 2014 година са регистрирани най-малко 207 хиляди смъртни случая по света заради свръхдоза.