Съветът за сигурност на ООН призова правителството на Мианмар в сряда да проведе пълно разследване на обвинения в насилие срещу мюсюлманите рохинги в щата Ракхайн и да позволи незабавен достъп до помощ за региона, предаде "Ройтерс".

Въпреки първоначалната съпротива от страна на Китай пред Съвета за сигурност, която притиска Мианмар за отчетност, 15-членният орган постигна консенсусно споразумение относно британското изготвено изявление.

Този ход следва посещението на пратеници на Съвета в Бангладеш и Мианмар миналата седмица, за да видят от първа ръка последствията от последната вълна на насилие. Мианмар отрича етническото прочистване.

Бягащите бежанци съобщават за убийства, изнасилвания и палежи в голям мащаб. Мианмар заяви, че операциите му в Ракхайн са легитимен отговор на атаките срещу силите за сигурност от бунтовниците на Рохингия.

ООН настоява Мианмар да разследва насилията срещу рохингите

ООН настоява Мианмар да разследва насилията срещу рохингите

Екип на Съвета за сигурност посети бедстващите

"Членовете на Съвета за сигурност призовават правителството на Мианмар да изпълни своя деклариран ангажимент да държи отговорни извършители на насилие, включително сексуално насилие и злоупотреба с насилие над деца ", се казва в изявлението на съвета.

Припомняме, че при последните сблъсъци между властите и рохингите повече от 700 000 души бяха принудени да търсят спасение в Бангладеш, а няколко хиляди души загинаха. Въпреки постигнатото споразумение между двете държави за връщането им, много от бежанците са споделили, че се страхуват да се завърнат по домовете си.

Мианмар бе подложен на международен натиск и обвинения в етническо прочистване.

По време на пътуването в Мианмар в понеделник пратените на ООН се срещнаха с лидер Аун Сан Су Чжи и старши генерал Мин Аун Хлаинг, който оглавява армията, обвинена от ООН за "етническо прочистване".