Северна Корея продължава да развива своите програми за ядрени и балистични ракети през последната година, а кибератаките срещу борси за криптовалути бяха важен източник на приходи за Пхенян, според извадка от доклад на ООН, съобщават "Ройтерс" и "Джапан Таймс".
Годишният доклад от независими наблюдатели на санкциите бе представен в петък вечерта на Комитета за санкции към Северна Корея на Съвета за сигурност на ООН.
"Въпреки че не бяха докладвани ядрени тестове или изстрелвания на ICBM (междуконтинентални балистични ракети), КНДР продължи да развива способностите си за производство на ядрени материали", пишат експертите.
Северна Корея официално е известна като Корейската народнодемократична република (КНДР). Съветът за сигурност на ООН отдавна забранява провеждането на ядрени изпитания и изстрелвания на балистични ракети.
"Поддръжката и развитието на ядрената и балистичната ракетна инфраструктура на КНДР продължи и КНДР продължи да търси материали, технологии и ноу-хау за тези програми в чужбина, включително чрез киберсредства и съвместни научни изследвания", се казва в доклада.
От 2006 г. Северна Корея е обект на санкции на ООН, които Съветът за сигурност засилва през годините в опит да спре финансирането за ядрените и балистични ракети на Пхенян.
Наблюдателите на санкциите отбелязаха, че е има значително ускорение на ракетните изпитания от Пхенян.
Съединените щати и други заявиха в петък, че Северна Корея е извършила девет изстрелвания на балистични ракети през януари, добавяйки, че това е най-големият брой за един месец в историята на програмите на страната за ракети и оръжия за масово унищожение.
"КНДР демонстрира увеличени способности за бързо разгръщане, широка мобилност (включително по море) и подобрена устойчивост на своите ракетни сили", казаха наблюдателите на санкциите.
Мисията на Северна Корея в ООН в Ню Йорк не отговори веднага на искане за коментар.
Наблюдателите казаха, че "кибератаките, особено върху активи от криптовалута, остават важен източник на приходи" за Северна Корея и че са получили информация, че севернокорейските хакери продължават да се насочват към финансови институции, фирми за криптовалути и борси.
"Според държава-членка, кибероператори от КНДР са откраднали повече от 50 милиона долара между 2020 г. и средата на 2021 г. от поне три борси за криптовалути в Северна Америка, Европа и Азия", се казва в доклада.
Наблюдателите също така цитират доклад от миналия месец на фирмата за киберсигурност Chainalysis, според която Северна Корея е предприела най-малко седем атаки срещу платформи за криптовалути, които са извлекли дигитални активи на стойност близо 400 милиона долара миналата година.
През 2019 г. наблюдателите на санкциите на ООН съобщиха, че Северна Корея е генерирала приблизително 2 милиарда долара за своите програми за оръжия за масово унищожение, използвайки широко разпространени и все по-сложни кибератаки.
В последния доклад се казва, че строгата блокада на Северна Корея в отговор на пандемията COVID-19 означава, че "незаконната търговия, включително с луксозни стоки, до голяма степен е прекратена".
През годините Съветът за сигурност на ООН забрани разнообразен износ от Северна Корея - включително въглища, желязо, олово, текстил и морски дарове - и ограничи вноса на суров петрол и рафинирани петролни продукти.
"Въпреки че морският износ на въглища от КНДР се увеличи през втората половина на 2021 г., той все още бе на относително ниски нива", казаха наблюдателите.
"Количеството на незаконния внос на рафиниран петрол се е увеличил рязко през същия период, но на много по-ниско ниво в сравнение с предходните години", се казва в доклада. "Директната доставка от танкери извън КНДР до КНДР е преустановена, вероятно в отговор на мерките за COVID-19: вместо това само танкери от КНДР доставяха петрол".
Хуманитарната ситуация в Северна Корея "продължава да се влошава", се казва в доклада. Наблюдателите казаха, че това вероятно се дължи на блокадата на COVID-19, но липсата на информация от Северна Корея означава, че е трудно да се определи колко санкции на ООН неволно вредят на цивилните.