Шотландия почти със сигурност се насочва към нов референдум за независимост, след като Лондон задейства процеса за излизане от ЕС. Това заяви адвокат Рос Гриър на Зелените в Шотландия, които подкрепят правителството за независимост, съобщава Ройтерс.
"85 или 90% съм сигурен, че най-малко ние се движим към друг референдум", каза той пред осведомителната агенция.
Според него това се дължи предимно на британското правителство, което дори не е склонно да предложи на Шотландия варианти за компромис.
"Това ни оставя в позиция на двуполюсна опозиция: или можем да бъдем част от "твърд" Брекзит, който ще ни тласне към Америка на Тръмп, или можем да бъдем част от европейското семейство като независима държава", добави той.
Гриър беше ключова фигура в кампанията за независимост през 2014 година. На референдума пред три години гражданите на Шотландия гласуваха за оставане в рамките на Великобритания.
Зелените имат 6 места в шотландския парламент, с които шотландското правителство на Никола Стърджън държи общо 65.
Шотландците гласуваха за оставане в ЕС през юни 2016 година, но ще напуснат съюза, тъй като повечето британци гласуваха за Брекзит. Правителството на Шотландия твърди, че това създава условия за втори референдум за независимост.
Междувременно повече от половината бизнес лидери на Острова вярват, че напускането на ЕС ще окаже негативно влияние върху компаниите им, но повечето фирми са уверени, че могат да оцелеят по време на промяната. Това става ясно от социологическо проучване на Ipsos Mori, цитирано от Ройтерс.
Британската икономика се представя много добре в сравнение с очакванията след референдума, но сондирането на повече от 100 компании от 500-те най-добри в страната показва друга картина.
58% са на мнение, че напускането на ЕС ще струва скъпо на компаниите.
Повече от 2/3 от анкетираните отбелязват, че вече са предприели действия в отговор на вота, включително изготвяне на спешни планове и анализиране на влиянието след Брекзит.
10% заявяват, че ще преместят бизнеса си извън Великобритания.