Държавите-членки на ЕС се споразумяха за общ стратегически курс на действие за сигурност и отбрана към по-силен и по-способен Европейски съюз: Стратегическият компас, пише European External Action Service (EEAS). 

Стратегическият компас предоставя анализ на нашата стратегическа среда и се стреми да внесе по-голяма съгласуваност и силно здраво чувство за цел в усилията на ЕС за сигурност и отбрана. Това е ръководство за действие, предоставящо конкретни предложения и срокове за следващите 5-10 години в четири области: Действайте по-бързо и решително, когато сте изправени пред кризи; Защитете нашите граждани срещу бързо променящи се заплахи; Инвестирайте в способностите и технологиите, от които се нуждаем; Партньорство с другите за постигане на общи цели.

Все по-влошаващата се среда за сигурност и по-специално неоправданата и непредизвикана агресия на Русия срещу Украйна подчертават необходимостта от укрепване на сигурността и отбраната на ЕС. За да се справим с широкия спектър от заплахи и предизвикателства, пред които сме изправени, трябва да засилим способността си да мислим и действаме в стратегически план и трябва да направим това заедно като Съюз.

Приемането на Стратегическия компас е силен сигнал за единство. Държавите-членки на ЕС за първи път се споразумяват за обща визия с подробни цели за това какво искат да постигнат в областта на сигурността и отбраната. Това показва тяхната силна решимост да направят ЕС по-способен участник в сигурността и отбраната и позволява по-бързо вземане на решения. Компасът представя конкретни предложения, като определя ясен път за тяхното изпълнение в определени срокове.

Това е резултат от процес, който позволи на държавите-членки да засилят общото си разбиране за заплахите и предизвикателствата, пред които сме изправени, и как да се справят с тях. През последните две години държавите-членки се включиха в стратегически диалог относно ролята на ЕС като участник в областта на сигурността и отбраната. Това е голяма стъпка към обща стратегическа култура.

Какво е новото в Стратегическия компас?

За първи път държавите-членки приеха стратегически документ с обща визия и подробни цели за сигурността и отбраната на ЕС.

По същество Стратегическият компас предлага няколко конкретни действия в четири области (ACT, SECURE, INVEST и PARTNER). Най-важните и нови елементи са:

Разработване на капацитет на ЕС за бързо разгръщане, състоящ се от до 5 000 войници, които могат да бъдат приспособени и бързо разположени за различни видове кризи;

Организиране на редовни учения за повишаване на оперативната съвместимост и готовност на нашите въоръжени сили;

Създаване на хибридна кутия с инструменти на ЕС, която обединява различни инструменти за откриване, подготовка и реагиране по координиран начин на широк спектър от хибридни заплахи. Успоредно с това ще разработим и специална кутия с инструменти за справяне и противодействие на манипулирането на чужда информация и намесата;

По-нататъшно развитие на политиката на ЕС за киберзащита, за да бъде по-добре подготвен за и защита срещу кибератаки;

Разработване на космическа стратегия на ЕС за сигурност и отбрана, за да засили нашата устойчивост и да реагираме по-добре и по-бързо на кризи;

Разработване и инвестиране в способности от следващо поколение, както и в необходимите стратегически средства, по-специално също чрез съвместно развитие на способности и съвместни поръчки;

Ангажимент за инвестиране повече и по-добре, инвестиране в технологични иновации за отбрана и създаване на нов център за иновации в отбраната в рамките на Европейската агенция за отбрана;

Укрепване на многостранните партньорства, по-специално с НАТО и ООН, чрез по-структурирани политически диалози, както и оперативно сътрудничество;

Засилване на сътрудничеството с двустранни партньори, по-специално Съединените щати, Норвегия и Канада, Обединеното кралство и Япония;

Развитие на персонализирани партньорства в Западните Балкани, нашето източно и южно съседство, Африка, Азия и Латинска Америка.

Защо ЕС трябва да увеличи капацитета си за действие и как стратегическият компас е от значение?

Предизвикателствата, пред които сме изправени около нас и на глобално ниво, са многостранни и често взаимосвързани. Завръщането на войната в Европа, нарастващата глобална и регионална несигурност и кризи, завръщането на силовата политика, предизвикателствата пред международния ред, основан на правилата, и разпространението на хибридни кампании са едни от най-тревожните събития, които пряко и косвено застрашават нашата сигурност. Това изисква ЕС да направи скок напред в способността си да действа, като използва пълноценно всички съществуващи и нови граждански и военни инструменти, с които разполага.

Стратегическият компас определя как ще засилим нашата готовност за бързи и решителни действия, ще увеличим ефективността на нашите граждански и военни мисии и операции, ще осигурим по-голяма гъвкавост при вземането на решения и ще засилим нашата солидарност и взаимопомощ срещу въоръжени агресии.

Какво ще добави капацитетът на ЕС за бързо разгръщане към инструментариума?

Трябва да можем бързо да реагираме на неизбежни кризи извън Съюза. Това включва възможността за бързо разгръщане на специални сили.

Това се стреми да постигне новият капацитет на ЕС за бързо разгръщане (EU RDC). Може да се използва в различни фази на операция в трудна среда. EU RDC ще се състои от значително модифицирани бойни групи на ЕС (EUBGs) и от предварително идентифицирани военни сили и способности на държавите-членки, включително стратегически средства. Целта е да има модулна сила от до 5000 души персонал. Съществено модифицираните EUBGs ще бъдат използвани, в комбинация с военните сили и способности на държавите-членки, за приспособяване на EU RDC към естеството на кризата и към изискванията и целите на операцията.

Държавите-членки ще определят точните параметри на EU RDC до края на 2022 г. За тази цел ще бъдат разработени оперативни сценарии с възможно първо учение през 2023 г. EU RDC ще започне да функционира напълно до 2025 г.

Как Стратегическият компас ще повиши ефективността на мисиите и операциите на ОПСО?

Нашите граждански и военни мисии и операции са най-видимото проявление на нашата обща политика за сигурност и отбрана. Те допринасят за сигурността и стабилността при кризи и конфликти. С нарастващ фокус върху обучението и консултантските задачи, те също така подкрепят структурите за сигурност и отбрана на нашите партньори. За да се справим с бързо развиващата се геостратегическа среда, трябва да адаптираме начина, по който изпълняваме нашите мисии и операции, за да отговорим по-добре на нарастващите и сложни глобални и регионални предизвикателства, пред които сме изправени.

Чрез по-стабилни, гъвкави и модулни мисии и операции по ОПСО ще можем бързо да се адаптираме към променящите се обстоятелства и да повишим тяхната ефективност. Това включва например възможността за засилено придружаване на силите за сигурност и отбрана на нашите партньори, за да се гарантират индивидуализирани и дълготрайни ефекти, или допълнително обучение и съвети относно структурните реформи. Ние също така ще търсим взаимно подсилване на нашите мисии и операции по ОПСО с водени от Европа ad hoc мисии и операции, които действат в един и същи театър.

Европейският инструмент за мир е важен елемент в това отношение, като ни позволява бързо да предоставяме военна помощ на партньори, за да допълним нашите усилия за обучение.

Какви са последиците конкретно за гражданската ОПСО?

Гражданските мисии на ОПСО допринасят за глобалната сигурност в чужбина и у нас. Тяхната цел е да помогнат за предотвратяване или разрешаване на конфликти и кризи, да подобрят капацитета на партньорите и в крайна сметка да защитят Европейския съюз и неговите граждани. До лятото на 2023 г. държавите-членки на ЕС ще направят гражданската ОПСО по-способна, по-ефективна, гъвкава и отзивчива и по-обединена с други инструменти на ЕС в светлината на променената среда за сигурност. Конкретно ЕС се стреми да може да разположи 200 цивилни експерти в кризисна зона в рамките на 30 дни.

Договорът за гражданската ОПСО, приет през 2018 г., бе крайъгълен камък за нашия граждански ангажимент по ОПСО. Държавите-членки се съгласиха да увеличат своя принос към гражданската ОПСО, включително чрез увеличаване на разполагането в граждански мисии на ЕС, чрез увеличаване на броя на жените на всички нива и подобряване на националните си системи за командироване.

В Стратегическия компас държавите-членки се споразумяха да разработят нов граждански договор за ОПСО до началото на лятото на 2023 г., когато настоящият граждански договор за ОПСО ще бъде напълно предоставен. Освен това до 2024 г. ще бъде създаден процес за развитие на граждански способности за оценка на нуждите от способности, разработване на изисквания, извършване на анализ на пропуските и периодичен преглед на напредъка, постигнат в съответствие с новия граждански договор за ОПСО.

Как Стратегическият компас ще повиши сигурността на нашия съюз и неговите граждани?

По-враждебната среда за сигурност изисква от нас да засилим нашата устойчивост чрез по-добро предвиждане, откриване и реагиране на преки заплахи за нашата сигурност.

Стратегическият компас прави конкретни предложения за по-добро използване на нашите инструменти за противодействие на хибридните заплахи, както и за укрепване на нашата киберзащита и киберсигурност и за укрепване на капацитета ни за разубеждаване и противодействие на манипулиране на чужда информация и намеса.

Освен това трябва да можем да осигурим нашия достъп и присъствие в открито море, във въздуха и в космоса. Ние се стремим да увеличим допълнително нашата устойчивост срещу рискове, свързани с климата, причинени от човека и природни бедствия, като същевременно се стремим към неутрално по отношение на въглеродния климат присъствие на ЕС. Ние също така ще засилим способността си да спасяваме и евакуираме нашите граждани в риск извън нашите граници. Всички тези усилия допринасят и за укрепване на нашата солидарност и взаимопомощ.

Каква е конкретната добавена стойност на хибридната кутия с инструменти на ЕС?

Хибридните атаки и кампании често са координирани действия в различни домейни. Имаше например кибератаки, които включват манипулиране на информация, целящо да повлияе на изборния резултат.

За да отговорим по изчерпателен начин на тези заплахи, трябва да сме готови да мобилизираме всички инструменти, с които разполага ЕС.

Действайки като цялостна рамка, хибридният набор от инструменти на ЕС ще обедини съответните механизми, като инструментариума за кибер дипломация и инструментариума за манипулиране на чужда информация и намеса. Това ще подобри ефективността и съгласуваността на различните действия и следователно ще донесе добавена стойност към капацитета на ЕС да реагира на хибридни заплахи.

Как ЕС ще ни защити от кибератаки и ще развие глобално, отворено, стабилно и сигурно киберпространство?

ЕС ще доразвие политиката на ЕС за киберзащита, откриване и възпиране срещу кибератаки. Той ще насърчи научните изследвания и иновациите, ще насърчи образованието и обучението и ще увеличи сътрудничеството между участниците в кибернетична отбрана на ЕС и държавите-членки. Той също така ще засили сътрудничеството с партньори с единомислие в областта на киберзащитата, по-специално НАТО.

Освен това ЕС ще укрепи допълнително своя инструментариум за кибердипломация на ЕС и своята кибер позиция за предотвратяване, възпиране и реагиране на кибератаки. По-нататъшната споделена осведоменост за ситуацията, допълнителните мерки за реакция, както и засиленото сътрудничество с партньори с единомислие ще допринесат за укрепване на способността на ЕС в това отношение.

ЕС ще засили работата си за укрепване на базирания на правила международен ред, насърчаване на международната сигурност и стабилност и защита на правата на човека и основните свободи онлайн. Той ще усъвършенства международните норми и стандарти, които отразяват тези основни ценности, като работи с международните си партньори в ООН и други подходящи форуми. Това допълнително ще засили кибер диалозите с трети държави, регионални и международни организации, както и общността на много заинтересовани страни.

Как Компасът се справя с необходимите инвестиции, за да гарантира, че разполагаме с всички необходими способности, за да увеличим капацитета си да действаме и да осигурим нашия съюз?

Нашата сигурност не идва безплатно. Отдавна знаем, че трябва да подобрим нашите разходи за отбрана. Тази нужда сега е по-спешна от всякога.

Със Стратегическия компас държавите-членки се ангажираха значително да увеличат разходите си за отбрана, по-специално като дефинират до средата на 2022 г. цели за увеличаване на бюджетите за отбрана и по-доброто им изразходване, по-специално за намаляване на фрагментацията и увеличаване на оперативната съвместимост на европейските способности. Това ще позволи на тях и на Съюза да отговарят на своите колективни амбиции и свързаните с тях нужди, да увеличат оперативната съвместимост и да използват икономии от мащаба, включително чрез координиран и съвместен европейски подход и използването на инструменти на ЕС. Особено с текущите инициативи на ЕС в областта на отбраната, като постоянното структурирано сътрудничество (PESCO) и Европейския фонд за отбрана (EDF), ние вече положихме основата за това.

Ще бъдат предложени допълнителни стимули за съвместните инвестиции на държавите-членки в стратегически отбранителни способности, включително стратегически средства, по-специално тези, които трябва да бъдат разработени и/или съвместно набавени в рамките на ЕС за сътрудничество. В това отношение Стратегическият компас включва инициативите, които Комисията е предложила в своя пакет за отбрана. Държавите-членки ще работят по предложението на Комисията за освобождаване от данък върху добавената стойност (ДДС), за нови решения за финансиране, както и за подсилена бонусна система на Европейския фонд за отбрана (ЕФР).

Какъв ще бъде фокусът на Стратегическия компас по отношение на отбранителните способности, какво ще донесе той?

Стратегическият компас подчертава необходимостта да се направи повече за разработване на висок клас, авангардни способности за оборудване на военни сили с пълен спектър.

Ще засилим усилията си за разработване и придобиване на необходимите стратегически средства, като въздушен транспорт, зареждане с гориво, хеликоптери, разузнаване-наблюдение-разузнаване и др. Тези средства ще улеснят бързото разполагане и поддържане на необходимите сили и способности, като по този начин ще позволят Съюзът да провежда пълния набор от мисии и операции, както е посочено в договореното му ниво на амбиция, включително при използване на капацитета на ЕС за бързо разгръщане.

Компасът също така ще ръководи работата по запълване на нашите критични пропуски в способностите и по-нататъшното развитие на специфични стратегически способности, като военноморски безпилотни платформи, бъдещи системи за въздушен бой и противовъздушна отбрана, платформи за космическо наблюдение на Земята, комуникация и навигация, големи сухопътни платформи и свързани логистични системи, по-специално основни бойни танкове, както и кибер платформи, включително чрез използване на нови технологии.

Въз основа на предложенията, представени от Комисията в нейния пакет за отбрана, ще бъдат разработени допълнителни стимули за стимулиране на съвместните инвестиции на държавите-членки в съвместни проекти и съвместни поръчки, включително например освобождаване от ДДС, нови решения за финансиране или засилен бонус EDF система.

Способностите ще останат в ръцете на държавите-членки и ще продължат да се използват в национални, но също и в различни многонационални рамки, включително НАТО или ООН.

Как Стратегическият компас свързва всички тези въпроси с нашето сътрудничество с партньори?

Стратегическият компас подчертава, че партньорствата са основен инструмент за подкрепа на амбицията на ЕС да бъде глобален стратегически играч и да отговори на дълбоките промени в сигурността, които се извършват в момента. Нашите партньори също ще се възползват от по-силен и по-способен ЕС в областта на сигурността и отбраната. По-тясното стратегическо сътрудничество с НАТО и ООН ще бъде от изключително значение в това отношение. ЕС също ще се стреми да засили ангажимента си с регионални организации като ОССЕ, Африканския съюз и АСЕАН.

Стратегическият компас също така предлага редица политически инициативи и предложения за това как да се ангажираме по-съгласувано, последователно и изчерпателно с двустранните партньори по целия свят. Този ангажимент ще се основава на споделени ценности и интереси и ще бъде пригоден да отразява интензивността и специфичните характеристики на съществуващите ни взаимоотношения. Партньорствата ще бъдат доразвити по начин, който е съгласуван със съществуващите политически рамки, независимо дали става дума за Западните Балкани, нашите Източни и Южни съседи, Индо-Тихоокеанския регион или Африканския континент.

Нашите двустранни партньорства ще бъдат организирани около три ключови области на сътрудничество: диалог и сътрудничество в областта на сигурността и отбраната; участие на трети страни в мисии и операции по ОПСО; и подкрепящи партньори в изграждането на капацитет. ЕС има дългогодишен опит в работата си заедно с партньори и ние активно търсим тяхното участие в граждански и военни мисии и операции по ОПСО.

Как е свързан Стратегическият компас с НАТО?

Настоящата криза отново показа колко важно е сътрудничеството между ЕС и НАТО. По-важното е, че демонстрира колко добре ЕС и НАТО вече си сътрудничат в действителност.

Стратегическият компас ясно посочва важността на нашето стратегическо партньорство с НАТО и се стреми да го засили допълнително. Необходимостта от осигуряване на съгласуваност, тясна координация и взаимно допълване на усилията е още по-очевидна днес, при настоящите обстоятелства.

Въз основа на безпрецедентния напредък, постигнат при прилагането на съвместните декларации от 2016 и 2018 г., Стратегическият компас предлага редица конкретни и амбициозни предложения за това как да засилим нашето взаимно подсилващо се и изгодно партньорство.

Тези предложения целят засилване на нашия политически диалог, включително чрез засилен обмен на информация и съвместни срещи, изявления и посещения на високо ниво. Освен това ще бъдат проучени по-конкретни действия за сътрудничество в областите на учения, ситуационна осведоменост, военна мобилност, операции за управление на кризи, морска сигурност, противодействие на хибридни заплахи, кибератаки и дезинформация, мир и програма за сигурност. И накрая, Стратегическият компас има за цел по-нататъшно разширяване на сътрудничеството в нови области, като нововъзникващи разрушителни технологии, изменението на климата, устойчивостта и космоса.

Как е свързан Стратегическият компас с Организацията на обединените нации?

Стратегическият компас ясно посочва, че за да поддържаме базирания на правила мултилатерализъм и принципите на Хартата на ООН, ние трябва да засилим нашето стратегическо партньорство с Организацията на обединените нации (ООН).

За тази цел ще гарантираме съгласуваност с действията на ООН в областта на мира и сигурността. Чрез нашите граждански и военни мисии и операции ние работим заедно с ООН на много театри, но можем да направим повече, за да помогнем за укрепване, свързване или допълване на задачите и мисиите на ООН. В тази връзка ще засилим стратегическото си партньорство с ООН по отношение на миротворческите операции и управлението на кризи, включително чрез прилагането на новия съвместен набор от приоритети за мирни операции и управление на кризи за 2022-2024 г.

Ако ЕС и ООН трябва да се справят с предизвикателствата на бъдещето, е необходим по-динамичен подход към ранното предупреждение, предотвратяването на конфликти и посредничеството. Структурираният обмен на информация, съвместното сканиране на хоризонта, стратегическото предвиждане и анализите на конфликти, могат да ни помогнат да използваме най-добре нашите знания и опит. Това е важно, ако искаме да отговорим на нови и възникващи предизвикателства като изменението на климата, пандемии, тероризъм, организирана престъпност, нововъзникващи и разрушителни технологии и хибридни заплахи, включително кибератаки и дезинформация.

Как "Стратегическият компас" се отнася към продължаващата инвазия на Русия в Украйна?

Работата по Стратегическия компас започна преди нахлуването на Русия в Украйна и отразява множеството и сложността на заплахите и предизвикателствата, пред които е изправен ЕС у дома и в чужбина. Компасът предоставя дългосрочни, стратегически и глобални насоки за сигурността и отбраната на ЕС. В същото време Компасът също така ясно отразява последните развития, свързани с неоправданата и непредизвикана агресия на Русия срещу Украйна, както и по-широката дестабилизираща роля на Русия в други части на света. На този фон той формулира насоки за това на какво трябва да бъде способен ЕС в областта на сигурността и отбраната.

В настоящата криза държавите-членки са обединени както в подкрепата си за Украйна, така и в по-широките си ангажименти за повишаване на устойчивостта на ЕС и способността му да действа. За тази цел ЕС не само подкрепи Украйна в политически, финансов, икономически и социален план. ЕС също така предложи безпрецедентен пакет от военна подкрепа в рамките на Европейския инструмент за мир, включително смъртоносно оборудване.

В допълнение към значителното увеличение на разходите за отбрана в светлината на текущите събития, Стратегическият компас прави допълнителни конкретни предложения, които да отразяват текущата геостратегическа среда. Ще разработим, наред с другото, хибриден набор от инструменти, ще укрепим нашите инструменти за борба с кибератаките и кампаниите за дезинформация и ще увеличим военната мобилност в рамките на ЕС и извън него. Ще увеличим подкрепата си към източните партньори и ще засилим стратегическото си партньорство с НАТО и ООН, както и със страни партньори като САЩ, Канада, Норвегия, Великобритания и Япония.

Какво ще стане сега?

Завръщането на войната в Европа, както и множеството заплахи и предизвикателства в глобалната среда за сигурност изискват незабавно действие. Стратегическият компас предлага конкретни действия, както и срокове за тяхното изпълнение.

Върховният представител, след консултация с Комисията и Европейската агенция за отбрана, ще представи годишен доклад за постигнатия напредък.

Съветът и Европейският съвет редовно ще обсъждат и преразглеждат постигнатия напредък.

Въз основа на преразгледания анализ на заплахите през 2025 г. и на постигането на ключовите цели, върховният представител ще представи предложения за възможно преразглеждане на този Стратегически компас.