Искането на Доналд Тръмп за 500 милиарда долара "отплата" от Украйна далеч надхвърля контрола на САЩ върху критичните минерали в страната. То обхваща всичко - от пристанища и инфраструктура до нефт и газ и по-голямата ресурсна база на страната, пише британският ежедневник The Telegraph.
Условията на договора, който бе донесен в офиса на Володимир Зеленски преди седмица, се равняват на икономическата колонизация на Украйна от САЩ, безсрочно. Това предполага тежест от репарации, която не може да бъде постигната.
Според чернова на договора преди да бъде подписан, разгледан от The Telegraph, обозначен като "Привилегировано и поверително" и с дата 7 февруари 2025 г. в него се посочва, че САЩ и Украйна трябва да създадат съвместен инвестиционен фонд, за да се гарантира, че "враждебните страни в конфликта няма да се възползват от възстановяването на Украйна".
Споразумението обхваща "икономическата стойност, свързана с ресурсите на Украйна", включително "минерални ресурси, петролни и газови ресурси, пристанища, друга инфраструктура (както е договорено)", оставяйки неясно какво друго може да бъде включено.
"Това споразумение се урежда съгласно законодателството на Ню Йорк, без да се вземат предвид принципите на конфликт на закони", се посочва в него.
САЩ ще вземат 50% от периодичните приходи, получени от Украйна от добив на ресурси, и 50% от финансовата стойност на "всички нови лицензи, издадени на трети страни" за бъдеща монетизация на ресурси. Ще има "запор върху такива приходи" в полза на САЩ.
"Тази клауза означава "първо ни платете и след това хранете децата си", отбеляза източник, близък до преговорите.
В нея се посочва, че "за всички бъдещи лицензи САЩ ще имат право на първи отказ за закупуване на добитите минерали". Вашингтон ще има суверенен имунитет и ще придобие почти пълен контрол върху по-голямата част от икономиката на суровините и ресурсите на Украйна. Фондът "има изключителното право да определя метода, критериите за подбор, сроковете и условията" на всички бъдещи лицензи и проекти. И така нататък, в този дух. Изглежда, че документът е написан от частни адвокати, а не от държавния или търговския департамент на САЩ.
Самият президент Зеленски предложи идеята за директен дял на САЩ в редкоземните елементи и критичните минерали на Украйна при посещение в Trump Tower през септември, надявайки се да улесни пътя за продължаване на доставките на оръжия.
Той изчисли, че това ще доведе американски компании, които ще започнат операции на място, създавайки политическа лента, която ще възпре Владимир Путин от нова атака.
Някои минерални запаси са близо до фронтовата линия в Източна Украйна или в окупираните от Русия райони. Той подчертава опасностите от това стратегически резерви от титан, волфрам, уран, графит и редкоземни елементи да попаднат в руски ръце. "Ако говорим за сделка, тогава нека сключим сделка, ние сме само за това", заяви Зеленски.
Вероятно той не е очаквал да се сблъска с условията, които обикновено се налагат на държавите-агресори, победени във война. Те са по-лоши от финансовите санкции, наложени на Германия и Япония след поражението им през 1945 г. И двете страни в крайна сметка са били нетни получатели на средства от победителите съюзници.
Ако този проект бъде приет, исканията на Тръмп ще се равняват на по-висок дял от украинския БВП от репарациите, наложени на Германия по силата на Версайския договор, по-късно намалени на Лондонската конференция през 1921 г. и с плана Даус през 1924 г. В същото време той изглежда готов да остави Русия напълно да и се размине.
Доналд Тръмп заяви пред Fox News, че Украйна "по същество се е съгласила" да предаде 500 милиарда долара. "Те имат изключително ценна земя по отношение на редкоземни елементи, по отношение на нефт и газ, по отношение на други неща", каза той.
Той предупреди, че Украйна ще бъде предадена на Путин на тепсия, ако отхвърли условията. "Може да сключат сделка. Може и да не сключат сделка. Може да са руснаци някой ден , а може и да не са руснаци някой ден. Но искам тези пари обратно", заяви той.
Тръмп заяви, че САЩ са похарчили 300 милиарда долара за войната досега, добавяйки, че би било "глупаво" да предава повече. Всъщност петте пакета, договорени от Конгреса, възлизат на 175 милиарда долара, от които 70 милиарда долара са похарчени в САЩ за производство на оръжия. Част от тях са под формата на хуманитарни безвъзмездни помощи, но голяма част от тях са пари на заем, които трябва да бъдат върнати.
Републиканският сенатор Линдзи Греъм предположи на Мюнхенската конференция по сигурността през уикенда, че искането на Тръмп е хитър трик за укрепване на намаляващата обществена подкрепа за украинската кауза. "Той може да отиде при американския народ и да каже: "Украйна не е бреме, тя е полза", каза той.
Сенатор Греъм насърчи европейците да подкрепят здраво идеята, защото тя принуждава Вашингтон да защитава бъдещо споразумение. "Ако подпишем това споразумение за минералите, Путин е прецакан, защото Тръмп ще защитава сделката", твърди той.
Приказките за ресурсното богатство на Украйна достигнаха сюрреалистични пропорции. Сумата от 26 трилиона долара стойност на комбинирани запаси от минерали и въглеводороди, която постоянно се подмята, е до голяма степен измислица, пише британското издание.
Украйна вероятно има най-големите литиеви запаси в Европа. Но цените на лития се сринаха с 88 процента от спукването на балона през 2022 г. Големи резерви се откриват по целия свят. Смята се, че калдерата Макдермит в Невада е най-голямото находище на литий на планетата с 40 милиона метрични тона, достатъчно само за да постави САЩ пред Китай.
Проектът Thacker Pass ще започне да функционира до следващата година. Стойността на лития е в преработвателната промишленост и надолу по веригата. Необработените находища на скали в Украйна са почти безполезни за САЩ.
Подобна е и историята за редкоземните елементи. Те не са рядкост. Минните компании в САЩ изоставиха бизнеса през 90-те години на миналия век, тъй като маржовете на печалба тогава бяха твърде ниски. Правителството на САЩ проспа това развитие и го остави да се случи, събуждайки се, за да открие, че Китай е придобил стратегическа хватка над доставките на критични елементи, необходими за високотехнологични и модерни оръжия. Този проблем се решава.
Украйна има кобалт, но повечето батерии за електрически превозни стредства сега използват литиев железен фосфат и вече не се нуждаят от кобалт. Освен това натриево-йонните и базираните на сяра батерии ще ограничат бъдещия растеж на търсенето на литий. Такъв ефект ще има и рециклирането.
Що се отнася до украинския шистов газ, част от находището Юзивска се намира под контрола на Путин и запасите в Западните Карпати са със сложна геология с високи разходи за сондиране, което кара Chevron да се оттегли, точно както направи в Полша. Украйна има повече потенциал като износител на електроенергия за Европа от възобновяеми източници и ядрена експанзия, но това не е в ума на Доналд Тръмп.
Украйна не може да удовлетвори искането му от 500 милиарда долара в някаква смислена времева рамка, оставяйки настрана по-важният въпрос дали е почтено да се третира по този начин нация, след като тя е държала бойната линия за либералните демокрации с огромни жертви в продължение на три години. Кой наистина има дълг към кого, може ли човек да попита?
"Моят стил на сключване на сделки е доста прост и ясен", казва Тръмп в книгата си "Изкуството на сделката".
"Целя се много високо и след това просто продължавам да натискам и натискам и натискам, за да получа това, което преследвам."
В истинската търговия другата страна обикновено може да си тръгне. Искането на Тръмп е принуда с железен юмрук от страна на неоимперска сила срещу по-слаба нация, опряла гръб до стената, и всичко това за стоково злато, което съществува главно в главата на Тръмп.
"Често пъти най-добрата сделка, която сключвате, е сделката, която не сключвате", е друг цитат от книгата на американският президент.
Зеленски обаче няма този лукс. Той трябва да избира между военното насилие над Украйна от страна на Путин или икономическото насилие над Украйна от собствения му съюзник.
oxoo
на 18.02.2025 в 14:44:47 #4"малкия цар",малък,малък,ама цар,а ти голям,голям,но цървул!
djeri
на 18.02.2025 в 14:05:13 #3Дааа.Така се изкупуват неизплатени задължения!! Нашите го знаят по добре от всички други с комунистически приоми страни!Това е единственния и легален начин дори да бъде още завишен, този дълг за трайно обвързване и настаняване на САЩ в Украйна за ужас на малкия цар.
oxoo
на 18.02.2025 в 13:55:57 #2Дойде кръчмярят със сметката,украина е била винаги разменяна територия,никога държава,Русия и даде шанс и тя го разсипа за едно две десетилетия!
tibet
на 18.02.2025 в 12:59:39 #1Е вие какво очаквахте - че някой ще налее едни стотици милиарди безвъзмездно ?!?