Китайските производители на литий наводняват световния пазар и причиняват спад на цените, докато се стремят да елиминират конкуренцията. Това заяви Хосе Фернандес, заместник-секретар по икономическия растеж, енергетиката и околната среда в Държавния департамент на САЩ, предаде "Ройтерс".
На брифинг пред репортери, по време на посещението си в Португалия, която има запаси на литий, Фернандес е посочил, че Китай произвежда много повече литий, "отколкото светът се нуждае днес".
По думите му това е умишлен отговор на Китай на това, което САЩ се опитвали да направят със Закона за намаляване на инфлацията - най-големият инвестиционен пакет в областта на климата и енергията в историята на САЩ, оценен на над 400 милиарда долара.
"Те участват в хищническо ценообразуване... намаляват цената, докато конкуренцията изчезне. Това е, което се случва", допълни още Хосе Фернандес.
Китай представлява около две трети от световното химическо производство на литий, който се използва главно в технологиите за батерии, включително за електрически автомобили. Цената на лития падна с повече от 80% през последната година главно поради свръхпроизводството от Китай и спада в търсенето на електрически превозни средства.
Сривът на цената обаче засяга и самия Китай, тъй като принуди китайски компании, като гиганта за батерии CATL, да спрат производството в определени мини.
От своя страна Европа има за цел да намали зависимостта си от вноса от Китай и други страни на литий.
Фернандес каза, че ниската цена "ограничава способността ни да диверсифицираме нашите вериги за доставки в широк глобален мащаб" и също така вреди на страни като Португалия, които се нуждаят от инвестиции за развитието на тези индустрии. Португалия, с около 60 000 тона известни запаси, вече е най-големият производител в Европа на литий, който традиционно се добива за керамика.
Падащите цени обаче принудиха много световни производители на литий да намалят производството и да съкратят работни места.
Португалия, заедно със Испания, иска да се възползва от местните находища на литий, като се стреми да покрие цялата верига на стойността от добива и рафинирането до производството на клетки и батерии до рециклирането на батерии. Няколко минни компании в Португалия търсят финансиране, клиенти и доставчици, за да стартират проекти.
По този повод Фернандес каза, че САЩ искали да помогнат. "Компаниите за добив на литий, навсякъде, трябва да оцелеят в тази трудна фаза, създадена от хищническо ценообразуване", каза подчерта.
През юни китайският премиер Ли Цян през юни използва обръщението си на срещата на Световния икономически форум в град Далян, за да отвърне на обвиненията от САЩ и ЕС, че китайските фирми се възползват от несправедливи субсидии и са готови да наводнят пазарите с евтини зелени технологии.
На 4 октомври държавите членки на ЕС подкрепиха Европейската комисия за налагане на мита върху вноса на електрически автомобили от Китай, като това беше поредна стъпка към приключването на антисубсидийното разследване на Комисията.
Днес Китай наложи временни антидъмпингови мерки върху вноса на бренди от ЕС.