Великобритания трябва да подкрепи съюзниците си с въздушни удари в Сирия.

Това призова премиерът на Обединеното кралство Дейвид Камерън по време на дългоочаквания дебат в Камарата на общините дали страната трябва да започне въздушни удари по ДАЕШ („Ислямска държава”) в Сирия.

Парламентът на страната разрешава на правителството да провежда военни операции в Ирак. Миналата година законодателният орган отхвърли искането на кабинета за намеса в Сирия.

Очаква се 157 депутати да се изкажат по време на дебата, който ще продължи 10 часа и 30 минути. Вотът се очаква да бъде в полунощ българско време.

Камерън подчерта, че Великобритания е изправена пред „фундаментална заплаха за нашата сигурност”. Той отказа да се извини, след като вчера заяви, че лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин и други депутати „симпатизират на терористите” с отказа си да гласуват за одобряване на кампания в Сирия.

Заплахата от ДАЕШ е голяма. Въпросът е какво можем да направим, поясни той и добави, че Великобритания трябва да отговори и да се защити без да разчита на други държави.

По думите му Великобритания бомбардира Ирак година и три месеца без да има цивилни жертви, подчертавайки, че присъединяването на страната към международната коалиция ще доведе до по-прецизни въздушни удари.

Според него предложението на правителството Лондон да започне въздушни удари в Сирия е законосъобразно и „правилното нещо, което трябва да се направи за защита безопасността на страната”.

Дейвид Камерън каза още, че отсега нататък ще нарича „Ислямска държава” ДАЕШ, следвайки примера на Франция, Арабската лига и други държави. Той добави, че дори е писал на БиБиСи да използват ДАЕШ, а не „Ислямска държава”, но от думите му стана ясно, че медията е отказала, тъй като се нарушавали правилата за безпристрастност.

Запитан дали Обединеното кралство ще разположи войски в Сирия, премиерът отговори отрицателно, тъй като това би било грешка, но призна, че може да отнеме повече време за сразяване на терористичната групировка само с въздушна операция.

Министър-председателят припомни, че миналата седмица е заявил пред депутатите, че умерената опозиция в Сирия включва около 70 хиляди бойци, като повечето са от Свободната сирийска армия и че 20 хиляди от тях са кюрдски бойци.

Самолетите на Кралските ВВС ще преследват лидерите на този „смъртоносен култ”, техните комуникации и бази за подготовка, закани се той.

От думите му стана ясно, че 800 души от Великобритания са се присъединили към „Ислямска държава”. Заплахата е много реална, предупреди премиерът.

Камерън разкри, че другата седмица ще бъдат представени мерки за изкореняване на екстремизма в страната, а също така спиране на финансирането му.

Рони Кембъл от лейбъристите попита защо в региона страни като Турция, Иран и Саудитска Арабия не предприемат действия, а Великобритания трябва да го прави.

Премиерът отговори, че Турция и Йордания участват в коалицията.

Министър-председателят призова депутатите да гласуват в ползва запазване на Великобритания в безопасност и завърши с хвалби по адрес на въоръжените сили.

Лидерът на Лейбъристката партия обвини Камерън, че провежда дебат за Сирия сега, защото осъзнава, че обществената подкрепа се обръща и повечето британци са против война.

Камерън трябваше да позволи двудневен дебат, смята той.

Корбин иначе констатира, че заплахата, която представлява ДАЕШ не е под въпрос, но оспорва това, че не се знае дали въздушните удари ще увеличат или намалят риска.

Той се обяви против участие на Великобритания в кампанията в Сирия, позовавайки се на наскоро взетото решение от Канада да спре участието си в авиоударите срещу терористичната организация.

Лейбъристът отказа да отговори на въпрос дали подкрепя продължаващите действия на страната в Ирак. Корбин е един от депутатите, които гласуваха против въздушна операция в Ирак през 2014 година.

Според него няма единна дипломатическа стратегия, а също така резолюцията на ООН не дава ясни правомощия за действия.

По думите му бомбардировките в Сирия ще доведат до повече цивилни жертви, а също така ще увеличат риска от терористични атаки във Великобритания.

В 650-местния парламент управляващата Консервативна партия държи 331 места, а лейбъристите имат 232 депутати.

Очаква се премиерът да си осигури „ясно мнозинство”, след като лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин беше притиснат да изостави плановете си да принуди всички депутати от партията да гласуват против интервенция. Към 40 депутати от Лейбъристката партия може да подкрепят интервенция в Сирия. Очаква се част от либералдемократите също да подкрепят въздушни удари в близкоизточната страна.

Великобритания може да нанесе първите въздушни удари в Сирия още в ранните часове на четвъртък, ако парламентът одобри предложението на правителството.

Според проучване на YouGov за “Таймс” 48% от британците подкрепят въздушна кампания в Сирия, а 31% са против. Миналата седмица 59% от британците се обявиха в подкрепа, а 20% против.