Ключовите съюзници на Украйна се срещат в четвъртък, за да продължат дискусиите относно детайлите на евентуална мироопазваща мисия, която би могла да бъде изпратена в страната в случай на сключване на мирно споразумение с Русия, съобщава "Политико".

Срещата ще бъде ръководена от министъра на отбраната на Франция Себастиен Лекорню и неговия британски колега Джон Хийли. Те ще се срещнат със своите колеги - министри на отбраната от т.нар. коалиция на желаещите, в която участват множество европейски страни, както и Канада и Австралия, но не и Съединените щати. Срещата ще се проведе в централата на НАТО в Брюксел.

Началниците на отбранителните щабове на Великобритания и Франция посетиха Украйна миналата седмица и информираха своите колеги по-рано тази седмица, съобщиха от френското министерство на въоръжените сили.

Тези срещи помагат да се изясни какво точно Киев очаква от една подобна мироопазваща мисия - нещо, което украинските власти смятат за ключово, за да възпрат евентуална нова руска агресия, особено след като САЩ и други държави блокираха надеждите ѝ да бъде поканена да се присъедини към НАТО.

Зеленски обсъди разполагането на миротворци с френски и британски генерали

Зеленски обсъди разполагането на миротворци с френски и британски генерали

Такива срещи ще се провеждат всяка седмица

"Обсъждаме присъствието на чуждестранни войски на сушата, в небето и морето. Въздушната отбрана, както и други деликатни стратегически въпроси. Нашите партньори разбират от какво се нуждае Украйна. Има някои чувствителни географски точки, където бихме искали да имаме резерв", отбеляза украинският президент Володимир Зеленски пред "Политико" на пресконференция в Киев миналия петък след срещата на военните щабове на Украйна, Франция и Обединеното кралство.

"Обсъдихме не само количеството на войските, но и въпроса за мандата на тези войски, както и инфраструктурата. За мен са важни датите, разбирането в кой момент от преговорите всъщност можем да разчитаме на контингент", каза Зеленски, добавяйки, че очаква да получи яснота до месец.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп оказа натиск върху Украйна и Русия да прекратят военните действия и да постигнат мирно споразумение. И двете страни се съгласиха да не атакуват енергийни обекти, но от тогава се обвиняват взаимно в нарушаване на мораториума, договорен миналия месец, като засега не са последвали последствия от страна на американската администрация.

Около 12 държави може да изразят готовност да се присъединят към коалицията и да изпратят свои сили в Украйна, заяви Павло Палиса, заместник-началник на кабинета на Зеленски и негов основен съветник по отбраната.

Зеленски очерта възможната роля на войските от коалицията на желаещите в Украйна

Зеленски очерта възможната роля на войските от коалицията на желаещите в Украйна

Украинският лидер посочи 3 възможни мисии за съюзническите нации

"Говори се и за участие на балтийските и скандинавските страни. Във всеки случай това може да се осъществи чрез двустранни споразумения с всяка страна-членка на коалицията", каза Палиса.

Въпреки това много страни, включително Обединеното кралство, не са склонни да изпратят свои войници в Украйна без някаква подкрепа от САЩ, която да включва въздушна подкрепа, логистика и разузнаване - нещо, което е малко вероятно при Тръмп.

Междувременно Русия настоява, че всяко разполагане на чуждестранни войски без мандат на ООН би било неприемливо.

Сред европейските съюзници на Украйна се водят дебати дали тези сили, за които се обсъжда разполагане, биха били достатъчно многобройни, за да възпрат нова руска атака. Киев обаче е уверен, че процесът вече е в ход.

Медведев отсече: Миротворци в Украйна означава война с Русия

Медведев отсече: Миротворци в Украйна означава война с Русия

След последните изявления на лидерите на Франция и Великобритания

"Единственият въпрос е в какъв формат ще бъде изпълнено това. Ето защо дискусиите продължават в момента: има нашата основна визия и има визията на нашите партньори въз основа на техните възможности. След като всички подробности бъдат договорени, ще можем да преминем към по-съществен разговор", каза Палиса.

"Прекрасно разбираме, че за вземането на такива решения е необходима синхронизация както на военните, така и на политическите компоненти. Едва след това можем да продължим напред", добави Палиса.

Към момента Украйна разполага с една от най-боеспособните и най-големи армии в Европа, което служи като основна гаранция за нейната сигурност. Но докато присъединяването ѝ към НАТО остава блокирано, страната се нуждае от съюзнически войски на територията си, които да гарантират мира и да възпират Русия. В най-лошия случай, при нова руска атака, тези войски биха участвали в бъдещи бойни действия.

"Украйна има своя визия за разполагането на такива сили, които ще действат като гаранти за сигурността. Всички тези въпроси все още трябва да бъдат обсъдени, съгласувани и проверени както на политическо, така и на военно ниво", каза Палиса.

ООН: Разполагането на мироопазващи сили в Украйна е "много хипотетично"

ООН: Разполагането на мироопазващи сили в Украйна е "много хипотетично"

Ръководителят на мироопазващите операции подчерта, че ООН не планира подобна мисия и не е получила сигнали в тази посока

Украйна също така вярва, че всяка западна военна сила, изпратена в страната, трябва да бъде придружена от мащабна противовъздушна отбрана и други защитни мерки, които ще помогнат и за защитата на цивилното население.

"Например, ако френска бригада навлезе в определен район от територията, дори ако е разположена с минимална плътност - например трима войници на километър - тя все пак ще трябва да осигури въздушно прикритие. Това е стандарт за военно планиране", каза Палиса. Една бригада има от 3000 до 5000 войници.

Това означава повече системи за противовъздушна отбрана, възможности за електронна война, по-координирано взаимодействие с авиацията, защита за всякакви чужди военноморски сили, надеждна логистика и т.н.

"Това е сложен проблем, който изисква внимателно планиране, като се вземат предвид много фактори. Това е, върху което се работи в момента", каза Палиса.

Ден след срещата на коалицията на желаещите НАТО ще бъде домакин на Контактната група за отбрана на Украйна - структура, създадена от САЩ за координация на военната помощ за страната. Председатели на срещата ще бъдат Великобритания и Германия, а американският министър на отбраната Пийт Хегсет ще се включи дистанционно чрез телеконференция.

Песков: Трябва да се решат редица въпроси, преди да се стигне до спиране на огъня в Украйна

Песков: Трябва да се решат редица въпроси, преди да се стигне до спиране на огъня в Украйна

Владимир Путин подкрепя идеята за прекратяване на огъня