Карлос Чакала, който някога беше един от най-издирваните терористи и екстремисти в света за организирани атаки през 70-те и началото на 80-те г. на XX век, отново ще бъде изправен пред съда във Франция, пише "Гардиън".

Срещу 67-годишния венецуелец започва процес във Франция в понеделник за смъртоносна атака в магазин в Париж, която е извършена преди повече от 40 г.

Въпреки че вниманието във Франция е насочено към заплахата от джихадистки атаки, процесът в Париж ще припомни за времето, когато Европа многократно беше атакувана от безмилостни групи, симпатизиращи на палестинската кауза.

Венецуелец, чието истинско име е Илич Рамирес Санчес, се описва като "професионален революционер".

Арестуван в суданската столица Хартум през 1994 г. от елитни френски отряди, Санчес излежава доживотна присъда за убийството на двама полицаи в Париж през 1975 г.

Той също беше признат за виновен за четири бомбени атаки в Париж и Марсилия през 1982 и 1983 г., при които загинаха 11 души, а близо 150 пострадаха.

Рамирес ще бъде съден от трима съдии за атака в магазин в центъра на Париж. В късния следобед на 15 септември 1974 г. е хвърлена граната в магазин. При атаката загиват двама души, а 34 са ранени.

Адвокатът, представляващ двете вдовици на загиналите и други 16 ранени, заяви, че са радостни, че имат шанса най-накрая да видят Карлос в съда.

От толкова дълго жертвите чакат да видят Карлос осъден. Техните рани никога няма да зараснат, поясни адвокатът.

Защитникът на Карлос Чакала обяви, че процесът е губене на време и пари. Чакала отхвърля обвиненията, които включват "убийство, извършено от терористична организация".

Списание Al Watan Al-Arabi публикува интервю през 1979 година, в което Рамирес признава, че е хвърлил граната в магазина. Обаче оттогава Карлос Чакала отрича да е давал интервю.

Дълги години Илич Рамирес Санчес е един от най-издирваните международни престъпници. Получава псевдонима Карлос, след като става член на лявата екстремистка организация Народен фронт за освобождение на Палестина, а прякора Чакала получава от пресата, когато сред неговите вещи е открита книгата "Денят на Чакала" на Фредерик Форсайт.