Националните здравни институти на САЩ ще подкрепят четиригодишно последващо проучване за потенциалните дългосрочни ефекти на COVID-19 върху жени, заразени със SARS-CoV-2 по време на бременност. Проучването ще проследи и тяхното потомство за евентуални дългосрочни ефекти.

Усилието е част от инициативата на NIH за изследване на COVID за подобряване на възстановяването, която има за цел да разбере защо някои хора, които са имали COVID-19, не се възстановяват напълно или не развиват симптоми след възстановяване.

Известни като пост-остри последици от инфекция със SARS-CoV-2 (PASC) или по-често като Long COVID, тези състояния засягат всички възрасти. Дългосрочните ефекти включват умора, задух, затруднена концентрация, нарушения на съня, треска, тревожност и депресия.

Настоящото проучване ще включи някои участници от по-ранно проучване на Мрежата на звената за майчина-фетална медицина (MFMU), изследователско сътрудничество, подкрепено от Националния институт за детско здравеопазване и човешко развитие на Юнис Кенеди Шрайвър (NICHD). Участниците ще бъдат набрани от приблизително 4100 пациенти с асимптоматична и симптоматична SARS-CoV-2 инфекция по време на бременност, които са родили в болници в мрежата на MFMU.

Изследователските екипи ще оценяват периодично симптомите на пациентите през четиригодишния период и ще проследяват тяхното потомство за неврологични симптоми и сърдечно-съдови състояния.

Изследователи, водени от д-р Тори Мец от Медицинския факултет на Университета в Юта, ще се стремят да разберат каква част от пациентите с COVID-19 по време на бременност са изложени на риск от дългосрочен COVID, дали тежестта на COVID-19 по време на бременност влияе на вероятността на развитието на Long COVID и как делът на пациентите, които развиват PASC след COVID-19 по време на бременност, се сравнява с този на небременните жени, които развиват PASC.

Изследователите се надяват, че резултатите от проучването ще информират усилията за намаляване на риска от продължителен COVID след бременност и за лечение на симптомите му.

Здравните власти в САЩ обявиха ваксините за безопасни за бременни

Здравните власти в САЩ обявиха ваксините за безопасни за бременни

CDC препоръчва всички хора на възраст над 12 години да се ваксинират срещу COVID-19

Бременните са изложени на по-висок риск от тежко заболяване, ако се заразят с COVID-19, но мнозина все още се колебаят да се ваксинират, казват експерти, пише СиБиСи.

"Това е ужасно тревожно", каза д-р Дебора Мъни, професор по акушерство и гинекология, която специализира репродуктивни инфекциозни заболявания в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.

"Бременните жени са недостатъчно ваксинирани в сравнение с останалата част от населението, със сигурност", каза Мъни, която работи с CanCOVID-Preg, която проследява COVID-19 при бременности в цялата страна.

В началото на пандемията данните за потенциалните ефекти на COVID-19 върху бременни и плод бяха ограничени - и бременните не бяха включени в клинични изпитвания на ваксини. Дори Световната здравна организация не успя да предостави ясни съвети относно ваксинацията на бременни в първите дни, което допринесе за несигурността както сред бременните, така и сред доставчиците на първична медицинска помощ, които се опитват да им дадат най-добрите медицински съвети относно ваксинацията.

Но през последните няколко месеца има нарастващ консенсус сред експертите, че не само ваксините срещу COVID-19 са безопасни за бременни, но и че бременните са сред групите с най-висок риск от сериозно заболяване, ако са заразени с вируса — и може да има последствия и за техните бебета.

CBC News разговаря с акушер-гинеколози, имунолози и експерт по инфекциозни заболявания, за да получи най-актуалните факти. 

Защо бременните са високорискова група?

Бременните, които се заразят с COVID-19, са по-склонни да се разболеят с критично състояние, отколкото небременните в тяхната възрастова група, каза д-р Александър Вонг, експерт по инфекциозни болести в Regina. Саскачеван се бори с толкова високи нива на хоспитализация с COVID-19, че се наложи да превозва критично болни пациенти до болници в други провинции.

Да бъдеш напълно ваксиниран драматично намалява този риск, каза Уонг.

Доказателствата от цял ​​свят продължават да подкрепят това и Мъни коментира, че нейният екип е в разгара на публикуването на проучване, "показващо значително по-висок процент на хоспитализация, прием в интензивно отделение и по-висок процент на преждевременно раждане" сред бременни жени в Канада, които не са ваксинирани.

Една от основните причини, поради която бременните са толкова уязвими към инфекции като COVID-19, казват експерти по имунология, е, че имунната им система е намалила защитните сили.

"Когато човек е бременен, той е донякъде имуносупресиран, защото от гледна точка на имунната система, развиващият се плод всъщност е чужд нашественик", казва Анджела Расмусен, вирусолог от Организацията по ваксини и инфекциозни заболявания на Университета на Саскачеван (VIDO) в Саскатун. .

Има "съществени пренареждания на имунната система" по време на бременност, така че тя да не започне да атакува развиващия се плод, каза тя.

Но ваксинацията предизвиква ефективен имунен отговор срещу специфични заплахи като COVID-19, каза тя, така че бременните "определено трябва да се ваксинират".

Какво ще кажете за ефектите върху бебето?

Повече изследвания показват, че не само ваксинирането е безопасно както за родителя, така и за плода - вероятно има защитни ползи след раждането на бебето, казаха акушер-гинеколози и експерти по имунология.

Въпреки че бременните не са включени в клинични изпитвания преди ваксините срещу COVID-19 да бъдат разрешени, данните от реалния свят, събрани след като бременните са получили ваксина срещу COVID-19 по целия свят, не са повдигнали притеснения за безопасността, казват те.

Само в САЩ повече от 160 000 бременни жени са ваксинирани и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) не са открили никакви опасения за безопасността, каза Мъни.

"Това изглежда изключително успокояващо по отношение на по-добри резултати при ваксинирани бременни жени спрямо неваксинирани", каза тя.

Ваксинирането на бременни, за да предпазят тях, както и техните бебета, от вируси не е нова идея, каза д-р Катрин Грей, лекуващ лекар по фетална медицина на майката в болницата Brigham and Women's Hospital в Бостън.

Ваксините срещу грип и Tdap (тетанус, дифтерия, коклюш) вече се препоръчват по време на бременност като начин да се гарантира, че бебетата имат антитела срещу грип и магарешка кашлица, когато се родят, каза тя.

Грей, която също е асистент в медицинското училище в Харвард в Бостън, е изследвала COVID-19 по време на бременност и е открила антитела срещу вируса, който причинява COVID-19, да преминават през плацентата, когато родителят е ваксиниран, добавяйки към все повече доказателства, че ползите за имунитета вероятно се отнасят и до бебето.

"Бебетата се раждат с антителата, които майката има по време на бременността", каза Мъни. Антитела от ваксината са открити и в кърмата.

"Ваксината е отличен начин за предпазване от инфекция и сериозно заболяване и за осигуряване на известна защита на бебето през първите няколко месеца от живота, преди да бъде възможна ваксинацията за тях", каза Мъни.

Неваксинирането излага плода на по-висок риск, тъй като хората, които се разболяват от COVID-19, са по-склонни да родят преждевременно, каза Мъни.

Ваксината срещу COVID-19 влияе ли върху плодовитостта?

Не, казват експертите. А разпространението на дезинформация, предполагаща друго, е свързано с това, че много хора в детеродна възраст забавят ваксинирането, казват те.

"Това е пълен мит", каза Грей. "Няма ефект върху плодовитостта от ваксинацията."

Не само, че няма доказателства за някакви случаи, които биха свързали ваксината с плодовитостта, няма и теоретична причина това да се случи, каза д-р Дженифър Блейк, главен изпълнителен директор на Обществото на акушер-гинеколозите на Канада (SOGC) със седалище в Отава.

"Няма правдоподобен начин, по който тази ваксина може да попречи на плодовитостта", каза Блейк. "Това няма нищо общо с нашите яйчници, с нашите яйцеклетки или с производството на сперма."

Една от причините хората да смятат, че ваксината може да повлияе на плодовитостта им, е проучване, което предполага, че някои хора, които са я получили, може да са имали временни промени в менструалния цикъл за месец или два. Въпреки това не е ясно дали е имало пряка връзка. Дори и да е имало, "това не означава безплодие", допълва Мъни.

"Наистина е тревожно, защото цялата тази митология за плодовитостта и цялата тази дезинформация означават, че бременните жени са едни от най-слабо ваксинираните, въпреки че трябва да бъдат най-ваксинирани", каза Доун Боудиш, професор по имунология в университета Макмастър на Хамилтън, който провежда изследване. проучване върху бременни хора и COVID-19.

Ами спонтанните аборти?

Няма доказателства за връзка между ваксините и спонтанните аборти, казаха и тримата интервюирани акушер-гинеколози.

Кога е най-доброто време бременната да се ваксинира?

Ваксината срещу COVID-19 е безопасна преди и по време на всеки момент от бременността, както и по време на кърмене, казаха експертите, като отбелязаха, че най-доброто време за ваксинация е възможно най-скоро.

Ако бременните са група с висок риск, трябва ли да получат бустерни ваксини?

В САЩ CDC казва, че хората, които са бременни, могат да получат бустер поради риска от "тежка инфекция". Времето за бустер на иРНК ваксината е най-малко шест месеца след втората доза ваксина.

В Канада Националният консултативен комитет по имунизация (NACI) все още не е препоръчал бустери за бременни хора.

Какви са нивата на ваксинация срещу COVID-19 сред бременните?

Според CDC около 35% от бременните в САЩ са напълно ваксинирани, в сравнение с около 68% от общото население.

Трудно е да се получат национални данни за нивата на ваксинация сред бременните в Канада, каза Мъни и има много различия между провинциите и териториите. Най-достъпните данни са в Онтарио. Според ICES (известен преди като Институт за клинични оценъчни науки), около 60% от бременните в Онтарио са напълно ваксинирани, в сравнение с около 80% от допустимото население в провинцията.

Германия препоръчва ваксинация срещу COVID-19 и на бременни

Германия препоръчва ваксинация срещу COVID-19 и на бременни

След втория триместър на бременността