Започна първият граждански процес в американския щат Оклахома, който може да подведе под отговорност фармацевтична компания за кризата с опиатите в САЩ. Стартиралият във вторник съдебен процес може да засегне други компании и да доведе до хиляди съдебни жалби, информира АФП.

Процесът поставя щата Оклахома срещу компанията Johnson & Johnson. Други две фармацевтични компании, включени в съдебния иск, се отърваха преди процеса с изплащане на обезщетения.

В САЩ обвиняват агенцията по лекарствата за кризата с опиатите

В САЩ обвиняват агенцията по лекарствата за кризата с опиатите

Администрацията манипулира процеса в полза на големите фармацевтични компании

Американският щат обвинява трите компании, че заблуждават хората за ефективността на обезболяващите и омаловажават рисковете, че водят до пристрастеност.

Съдебната жалба е първата от много, които влизат в съда. Разглежда се като важен тест дали фармацевтичните компании могат да бъдат подведени под отговорност в съда за възникналата епидемия с опиатите в САЩ, която отне живота на десетки хиляди американци.

В началото на процеса главният прокурор на Оклахома Майк Хънтър обвини Johnson & Johnson, че е мотивирана от алчност и че води "цинична, измамна кампания за милиони долари за промиване на мозъците" с цел продажба на опиати като "магическо лекарство".

Свръхдоза опиати убила Принс

Свръхдоза опиати убила Принс

Според запознат с разследване

"Време е да поемат отговорност за действията си", обяви Хънтър пред съдията, който ще реши случая вместо жури.

Компанията от своя страна се защитава, че федералните и щатски агенции са издали разрешителни и са следили продажбата на обезболяващите Nucynta и Duragesic, а също така лекарите са запознати с медикаментите и техните пристрастяващи качества.

Очаква се по време на процеса да свидетелстват здравни експерти и от двете страни. Процесът ще продължи около 2 месеца.

В страната има около 2000 съдебни иска на щати, градове и територии срещу фармацевтични компании.

Исковете са сравнявани със случаите през 1998 г. срещу Big Tobacco, които доведоха до споразумение в 46 щата да се изплатят 250 милиарда долара през следващите 25 г.

По съдебния случай в Оклахома израелският фармацевтичен гигант Teva се договори за уреждане на спора със сумата от 85 милиона долара. Purdue Pharma, производителят на OxyContin - основен фактор за кризата - ще плати 270 милиона долара обезщетение на щата.

Почти 400 000 души са починали от употребата на опиати в страната. Принс и Том Пети са сред жертвите на епидемията с обезболяващи.