Великобритания не признава съобщенията в медиите, че правителството е готово да плати 40 милиарда евро за излизане от Европейския съюз, заяви говорителят на премиера Тереза Мей днес, съобщава Ройтерс.
Така нареченият "изходен законопроект" е един от първите въпроси в дневния ред на преговорите за "Брекзит", а също и един от най-спорните. ЕС посочва цифрата 60 милиарда евро, докато Великобритания не е посочила колко би била готова да плати.
Вчера "Телеграф" съобщи, че Великобритания е склонна да плати до 40 млрд. Евро, цитирайки три неназовани източници, запознати с британската стратегия за преговори.
"По отношение на тази цифра, не я признаваме", заявява говорителят на Мей пред репортери. "Премиерът ясно посочи в писмото, което задейства член 50, че Обединеното кралство и ЕС трябва да обсъдят справедливо уреждане на нашите права и задължения като държава-членка на ЕС".
Великобритания има по-малко от две години, за да договори условията за излизане от ЕС - безпрецедентно прекъсване на повече от 40 години юридически, икономически и политически връзки. Ранните кръгове на преговорите са постигнали малък напредък, като преговарящият екип на ЕС изисква повече яснота от Великобритания за това, което иска.
Великобритания все още не е посочила каква преходна сделка търси, което затруднява изчисленията и приблизителните оценки. Освен че трябва да се стигне до сделка, която удовлетворява всички в ЕС, което има за цел и да възпира останалите членове да се опитват да напускат, Тереза Мей трябва да договори и сума, която собствената ѝ политическа партия може да понесе.
Някои евроскептици в нейната партия твърдят, че Великобритания не би трябвало да плаща нищо и всяко споразумение се възприема като твърде голяма щедрост спрямо Брюксел и би могло да предизвика бунт в редиците на консерваторите.