Учениците в средните училища трябва да бъдат обучавани как да разпознават фалшивите новини в интернет, предлага директорът на департамента по образование в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Андреас Шлайхер.
Предвижда се въпроси, свързани със уменията за критична оценка на информацията, скоро да бъдат включени в тестовете на организацията, на които се явяват ученици от няколко десетки страни, предаде Би Би Си.
В ерата на цифровите технологии учениците трябва да придобият навици за критично мислене, да могат за анализират информацията, която получават от новинарските емисии и социалните мрежи, категоричен е Шлайхер.
В условия, при които потребителите на социалните мрежи получават през тях само гледни точки, които са близки до собствените им възгледи, училището трябва да предоставя поле за сблъсък на различни позиции, коментира той в интервю за Би Би Си.
"Много е важно да различават фалшивите новини, да знаят, че има такива и че ако някъде нещо е написано, не е задължително то да е истина. Да са наясно, че трябва да задават въпроси и да мислят критично." - посочва Андреас Шлайхер.
По думите му, този подход ще намери отражение в политиката на ОИСР. Скоро в тестовете на Международната програма за оценяване на постиженията на учениците (PISA) ще бъдат включени задачи за проверка на способността за различаване на фалшивите новини от истинските.
Мониторинговите изследвания на PISA позволяват да се анализират и сравнят промените в образователните системи в различни страни и да се оцени ефективността на стратегическите решения в сферата на образованието.
В интернет отдавна се разпространяват фалшиви новини, но през 2016 г. проблемът се прояви с особена острота при използването на дезинформация в кампанията за президентските избори в САЩ - в полза на кандидата на републиканците Доналд Тръмп.
В мрежата бяха пускани лъжливи съобщения, че кандидатката на демократите Хилари Клинтън е продавала оръжие на радикални ислямисти, както и измислици, че папата е подкрепил Тръмп.
Тези фалшиви информации се приемаха с доверие от много потребители на социалните мрежи, имаха многобройни прочитания, лайкове и споделяния.
В Германия вече обмислят създаването на специална служба за борба с фалшивите новини в интернет.
mclaranist
на 19.03.2017 в 12:58:22 #3Кастело, много пъти сме спорили с теб. Дори и МОГЪЩОТО КГБ, използва похватите на едни други служби и общества от които се е учило. А именно- Вбр., Франция, Германия ;) Така че тук колегите отдолу правилно са казали. Нямаше дезинформация докато похватите се ползваха от ,,демокрациите" на Запад. В мига в който Русия се ,,научи" отново и започна и тя да ги прилага, че дори и по-добре, се оказа че такова животно има, а даже и неин създател е Русия. Така бе и в Съветския съюз. Или искаш да и кажеш че конярчета, селяни са измислили по ефективна пропаганда от ,,развитите Западни държави"??? Проблемът на Запада е, че когато Изтока си мълчи, използван е за ,,жизнено пространство" иии евтини суровини- няма проблем. В момента в който Изтока реши, че иска да ,,прилича" на Запада, да се равни по тях, се почва едно- ауууу варварите идват, лошите руснаци готвят унищожението на Европа, и т.н. Сам прецени нормално или не е за теб. И България в доста от случаите са я третирали точно така ;) И ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ
Кастело Белведере
на 19.03.2017 в 08:46:56 #2Десинформацията съществува откак свят светува. Още Макиавели я препоръчва като инструмент. С развитието на СМИ се развиват и използването на дезинформацията. У нас нахлува с особена сила след паметната дата 9/9/44, когато селяните завзели властта умело започват да прилагат похватите на кагебе на които ги учат, за да държат народа в неведение, лъжа и откъснати от света.
Bobby_gBG
на 19.03.2017 в 05:08:18 #1Проблемът се появил 2016? Муаахаахахахах! Фалшивите новини са пред нас по телевизиите от десетилетия, просто досега винаги бяха "демократични" фалшиви новини, от официалните "демократични" медии, моделиращи общественото мнение спрямо виждането на властта. Сега обаче когато фалшивите новини идват от зла Русия, изведнъж фалшивите новини станаха проблем... Лицемерие на максимум. Мама им долни руснаци, от къде накъде се научиха на нашите похвати, че и на всичкото отгоре ги правят по-добре...