Американската политика за убеждаване на Северна Корея да изостави програмата си за разработка на ядрени оръжия "вероятно е изгубена кауза". Това заяви директорът на Националното разузнаване на САЩ Джеймс Клапър, цитиран от БиБиСи.
Клапър поясни пред Съвета за международни отношения в Ню Йорк, че най-доброто, на което САЩ могат да се надяват, е да се сложи таван на количеството ядрени оръжия на КНДР.
Коментарът на Клапър е изключително рядко признание, че може би дългогодишната цел на Вашингтон за ядрено разоръжаване на Корейския полуостров е непостижима.
През септември КНДР проведе пети ядрен тест. Действията бяха определени от Южна Корея като акт на "самоунищожение".
Клапър, съветник на президента на САЩ Барак Обама по национална сигурност, посети Пхенян през 2014 година.
Пред Съвета за международния отношения шефът на разузнаването описа режима в Пхенян като "параноичен", търсещ ядрени оръжия като "техния билет за оцеляване".
"Така че идеята да се откажат от ядрените си възможности, каквито и да са, няма шанс да окаже влияние върху тях", добави той.
Клапър смята, че по-добра политика би била да се предложат икономически стимули на лидера на КНДР Ким Чен-ун, за да ограничи ядрения си арсенал.
Обаче Държавният департамент обяви, че политиката на САЩ по казуса остава непроменена. От департамента поясниха, че САЩ все още се стремят към възобновяване на шестстранния диалог, който е блокиран след демонстративното напускане на преговорите от страна на КНДР през 2009 година.