В навечерието на петата годишнина от инцидента с АЕЦ „Фукушима” премиерът на Япония Шиндзо Абе обяви, че страната му „не може” без ядрена енергетика, цитиран от „Франс прес”.

На 11 март 2011 година земетресение 9 по Рихтер край североизточното крайбрежие на Япония предизвика цунами, което заля голяма територия, включително централата. Около 18 500 души загинаха и безследно изчезнаха. Аварията с „Фукушима” е най-голямата в света от АЕЦ „Чернобил” през 1986 година.

Нашата бедна страна на ресурси не може без ядрена енергетика да си осигури стабилност в доставянето на енергия, докато се има предвид това, което има икономически смисъл и казусът за изменението на климата”, изтъкна той на пресконференция.

Вчера японски съд нареди да бъдат спрени още два ядрени реактора заради опасност от авария. Така в страната действат само два реактора.

Япония остана само с два действащи реактора след съдебно решение

Япония остана само с два действащи реактора след съдебно решение

Японски съд нареди да се спрат два ядрени реактора

Но Абе добави, че правителството „няма да промени политиката си”, според която реакторите, съответстващи на новите стандарти, могат да бъдат рестартирани.

Според него възстановяването на ядрената енергетика е ключ към енергийната политика на Япония.

Той увери, че безопасността е „топ приоритет” на правителството.

Важно е да се възстанови общественото доверие повече от всичко друго, категоричен е той, допълвайки, че кабинетът „ще намали зависимостта” си от ядрена енергия.

 В петък в Япония ще се проведе национална церемония по почитане на жертвите от катастрофата преди пет години.