Европейските лидери се научиха бързо да работят с президента на САЩ, който реално е на власт - Доналд Тръмп, а не с този, когото биха предпочели. Най-ясният пример за тази нова стратегия е ентусиазираната реакция на решението на Тръмп да позволи на европейски държави да купуват американско оръжие за Украйна, при координация с НАТО, без директно участие на Вашингтон, пише "Политико".
Във Вашингтон генералният секретар на НАТО Марк Рюте, бивш премиер на Нидерландия, заяви с видим възторг до президента Тръмп: "Господин президент, скъпи Доналд, това е наистина голямо."
Но реалността е по-различна. Европейските лидери - особено германският канцлер Фридрих Мерц - вече са взели ключовите решения, водени от опасенията за ескалиращата руска офанзива в Украйна и от нежеланието на Тръмп да поеме водеща роля в конфликта. Германски представители дори твърдят, че схемата е тяхна идея, а Вашингтон просто я е приел.
"Правим това в наш интерес", подчерта Мерц. "Това е единственият начин да помогнем на Украйна да се защити от руската кампания на бомбардировки и да засилим натиска върху Москва да преговаря за мир."
Според германски служители, планът е съобразен с начина, по който Тръмп възприема международната политика - през финансовата призма на "печалба и загуба". Ако Европа купува, САЩ печелят, а Тръмп не рискува открит сблъсък с изолационисткото крило на своето движение MAGA.
Стратегията, казват в Берлин, позволява на САЩ "да останат на една крачка зад европейците", като оказват натиск върху Русия, без директно ангажиране. В същото време Тръмп запазва външната дистанция, която маркира първите месеци от мандата му.
Рюте посочи, че скандинавските държави, Обединеното кралство и Нидерландия подкрепят схемата. Франция обаче отсъства от списъка. Париж отказва да участва, тъй като президентът Еманюел Макрон настоява европейските страни да развиват собствена отбранителна индустрия и да купуват от нея.
Финансовите затруднения също играят роля - Франция се опитва да съкрати бюджета си и да ограничи нарастващия дефицит, което възпрепятства инвестиции в американски оръжия.
Германия обаче залага на бързина: поради ограничения в европейското производство, Берлин настоява за сделка за закупуване на американски системи за ПВО Patriot. Украинският президент Володимир Зеленски приветства тази инициатива, като написа в социалната мрежа X: "Ще има доставки и на други оръжия, за да защитим живота на нашите хора и да отблъснем руските атаки."
Обратът в реториката на Мерц е рязък. Още в нощта на изборната си победа през февруари той обеща "да изгради силна и независима Европа". Днес той открито говори за своята вяра в Тръмп и необходимостта от силна трансатлантическа връзка.
Реалната политика надделя - германското правителство е избрало прагматизма пред конфронтацията. А европейските лидери вече знаят първото правило, когато става дума за работа с Доналд Тръмп: хвали човека.
Forrest Gump
на 17.07.2025 в 07:53:53 #3Айнщайн е характеризирал човешката глупост още преди 100 години
Никаква промяна
bravebg
на 16.07.2025 в 12:39:43 #2bajbor на 16.07.2025 в 12:14:52 в грешка си.... тук-таме ще щипнат правилните хора едни комисионни от цялото упражнение и ще си напълнят гушки..... така както наскоро леко открехнаха далаверата около КОВИД ваксините и Урсулка.... останалото е пропаганда за бaлъци....
bajbor
на 16.07.2025 в 12:14:52 #1Малко ми е странен тоз телешки възторг от тази сделка - аууу, как всички страни печелят, разбираш ли
Европа дава един трилион за оръжия, които само ще транспортира през територията си ... Те ще бъдат похарчени за някакво време, не много и ще изчезнат... Нито ще имаме нещо на склад, за наше ползване, нито ще имаме ноу-хау, инфраструктура да си произведеме сами... Нищо....
Ако идеята е да се похарчат парите и с тях да решиме проблема с Русия - хубаво, дано... Само да не мине малко време пак да трябват кинти...за същия проблем