Европейските лидери се научиха бързо да работят с президента на САЩ, който реално е на власт - Доналд Тръмп, а не с този, когото биха предпочели. Най-ясният пример за тази нова стратегия е ентусиазираната реакция на решението на Тръмп да позволи на европейски държави да купуват американско оръжие за Украйна, при координация с НАТО, без директно участие на Вашингтон, пише "Политико".

Във Вашингтон генералният секретар на НАТО Марк Рюте, бивш премиер на Нидерландия, заяви с видим възторг до президента Тръмп: "Господин президент, скъпи Доналд, това е наистина голямо."

Но реалността е по-различна. Европейските лидери - особено германският канцлер Фридрих Мерц - вече са взели ключовите решения, водени от опасенията за ескалиращата руска офанзива в Украйна и от нежеланието на Тръмп да поеме водеща роля в конфликта. Германски представители дори твърдят, че схемата е тяхна идея, а Вашингтон просто я е приел.

"Правим това в наш интерес", подчерта Мерц. "Това е единственият начин да помогнем на Украйна да се защити от руската кампания на бомбардировки и да засилим натиска върху Москва да преговаря за мир."

Тръмп: Ракетите за системите Patriot вече са изпратени в Украйна

Тръмп: Ракетите за системите Patriot вече са изпратени в Украйна

Те са осигурени от Германия

Според германски служители, планът е съобразен с начина, по който Тръмп възприема международната политика - през финансовата призма на "печалба и загуба". Ако Европа купува, САЩ печелят, а Тръмп не рискува открит сблъсък с изолационисткото крило на своето движение MAGA.

Стратегията, казват в Берлин, позволява на САЩ "да останат на една крачка зад европейците", като оказват натиск върху Русия, без директно ангажиране. В същото време Тръмп запазва външната дистанция, която маркира първите месеци от мандата му.

Европа има готовност да купува оръжия за Украйна по схемата на Тръмп

Европа има готовност да купува оръжия за Украйна по схемата на Тръмп

Позицията е потвърдена от генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Рюте посочи, че скандинавските държави, Обединеното кралство и Нидерландия подкрепят схемата. Франция обаче отсъства от списъка. Париж отказва да участва, тъй като президентът Еманюел Макрон настоява европейските страни да развиват собствена отбранителна индустрия и да купуват от нея.

Финансовите затруднения също играят роля - Франция се опитва да съкрати бюджета си и да ограничи нарастващия дефицит, което възпрепятства инвестиции в американски оръжия.

Германия обаче залага на бързина: поради ограничения в европейското производство, Берлин настоява за сделка за закупуване на американски системи за ПВО Patriot. Украинският президент Володимир Зеленски приветства тази инициатива, като написа в социалната мрежа X: "Ще има доставки и на други оръжия, за да защитим живота на нашите хора и да отблъснем руските атаки."

Зеленски: Тръмп видя Путин, какъвто е - лъжец

Зеленски: Тръмп видя Путин, какъвто е - лъжец

Има разбиране, че е важно за Съединените американски щати Украйна да не загуби тази война, според президента

Обратът в реториката на Мерц е рязък. Още в нощта на изборната си победа през февруари той обеща "да изгради силна и независима Европа". Днес той открито говори за своята вяра в Тръмп и необходимостта от силна трансатлантическа връзка.

Реалната политика надделя - германското правителство е избрало прагматизма пред конфронтацията. А европейските лидери вече знаят първото правило, когато става дума за работа с Доналд Тръмп: хвали човека.

Си Ен Ен: Тръмп е готов да предостави ракети с по-далечен обсег на Украйна

Си Ен Ен: Тръмп е готов да предостави ракети с по-далечен обсег на Украйна

Белият дом официално отрича