Доводите, с които си служат, могат да се разделят условно на следните групи:
1. Международноправен аспект- системно нарушаване на резолюциите на ООН.
2.Военен аспект- разработване и складиране на оръжия за масово поразяване, насочени към съседните на Ирак страни.
3.Хуманитарен аспект- потъпкване на човешките права, геноцид към собственото си население, и отсъствие на всякакви демократични норми.
Предвид тежестта на тези обвинения, нека първо да разгледаме нещо съвсем елементарно и близко до здравия разум от юридическа гледна точка, след което вече може да се отдадем на размишления върху морално- нравствените основания на подобни "доказателства за непоправимата вина" на Ирак.
Отговаря ли поведението на самите САЩ на тези критерии за виновност, респективно невинност?
Може ли един престъпник да бъде назначен за съдия във върховния съд на една държава? Без съмнение не. Когато отправяш тежки обвинения към някого и за допълнително респектиране струпваш огромни войски на неговите граници, останалите страни по дефиниция трябва безрезервно да приемат собствената ти невинност и безупречност по повдигнатите от теб въпроси, както и високия ти морал.
Ще започнем отговора на тези донякъде реторични въпроси, за да накараме и най-безнадеждните случаи на интелектуална нищета сред приятелчетата на Америка да си прояснят действителното състояние на нещата. Нека изброим извършените от САЩ нарушения на международното право само за последните 10 години:
1.Едностранен отказ от международния договор за забрана на ядрените опити.
2.Отказ от Конвенцията за контрол върху биологическите оръжия.
3.Отказ от Протокола в Киото за ограничаване на замърсяването на околната среда с промишлени отпадъци.
4.Отказ от Договора за съкращаване на ядреното оръжие от 1972 година.
5.Отхвърляне на международната Конвенция за военнопленниците и установяване на частно военно правораздаване "sui generis" в базата Гуантанамо.
6. Отвърляне на всички процедури по контрол върху оръжията.
7.Отвърляне на компетенциите на Международния Трибунал за военни престъпления.
8.Отхвърляне значението на НАТО когато съюзът не отговаря стриктно на капризите на Вашингтон.
9.Въвеждане на концепцията за превантивен ядрен удар, респективно превантивна война.
10.Отказ от Договора за забрана производството на противопехотни мини.
16.Отказ от заплащане на дължимия за 10 години членски внос в Световната Организация, чрез което на практика САЩ се самоизключват от правото на участие в заседанията на ООН и процесите по вземане на решения!
Продължаваме с любимия на Америка хуманитарен триптих -човешки права, демокрация, пазарна икономика:
17. Въвеждане на т. нар patriotic act, според който всеки американски гражданин може да бъде следен, подслушван, обискиран и ликвидиран при едничките подозрения за съдействие на Ал- Кайда и други терористични или посочени като терористични организации. Без съд и влязла в сила присъда.
18. Предоставяне на неограничени права на тайните служби да деиствуват съобразно "нуждите на момента и националната сигурност на САЩ" във всяко кътче на планетата. Т. е правото да екзекутират своите политически противници по модела на Гестапо и КГБ.
19.Отказ от Договора за свободна търговия и налагане на високи мита върху вноса на стомана от други страни.
20.Държавно дотиране на военната индустрия, многократно надвишаваща по обем и темпове на развитие мирните, граждански производства.
21.Поддържане на паралелен и таен бюджет за нуждите на тайните служби и провежданите от тях операции.
Подобен бюджет е по-голям от всички, взети заедно средства за изследвания върху болестите на века като рака и спина!
В тясно обособената област на международното административно право:
22.Системно нарушаване и отхвърляне на неудобните за Вашингтонската администрация резолюции на ООН, включително и онези, които предвиждат санкциониране на израелската окупация на Палестина.
Ето това са сбито изложените американски отговори на натиканите в лицето на Ирак и международната общност собствени, подчертавам- собствени американски критерии и изисквания за "демокрация и правов ред". Сиреч изисквания, в чието изработване САЩ дейно са участвували след 1945 г., докато не са се почувствували достатъчно силни, щото да ги заровят в земята.
Дочети анализа и коментирай ТУК!