Опозицията във Венецуела печели контрола в парламента на страната, което е голям удар за управляващите социалисти, съобщава АП.

За първи път от 16 години опозицията печели национални избори.

Представители от Националния избирателен съвет на страната обявиха, че опозицията в лицето на коалиция "Демократично единство" печели най-малко 99 места в 167-местния парламент. Обединена социалистическа партия на Венецуела печели 46 места. Другите 22 места все още не са разпределени.

По улиците на Каракас хората празнуват, след като председателят на съвета Тибисай Луцена Рамирез съобщи първите резултати след вота.

По-рано опозиционни лидери обявиха, че печелят, но не казаха колко места в законодателния орган.

Победата на опозицията е изключително рядко събитие в политическия живот на страната през последните десетилетия.

Победата на опозицията значително променя политическия баланс в дълбоко разединената страна, а също така в борбата за власт между дълго маргинализираната опозиция и правителството на президента Николас Мадуро – наследник на Уго Чавес.

Резултатите са това, за което се надявахме, писа бившият кандидат за президент от опозицията Енрике Каприлес в „Туитър”. „Венецуела спечели! Неизбежно!”, добави той.

„Навлязохме в период на преход”, изтъкна Енри Рамос, опозиционен лидер, който предрече, че коалицията ще получи повече от 100 места в законодателния орган.

Според него правителството е много слабо. Той прогнозира, че Мадуро няма да завърши мандата си, който приключва през 2019 година, тъй като ще бъде отстранен с „конституционни средства” като свикване на референдум, промяна в конституцията или принуждаване да подаде оставка.

Иначе Мадуро обяви, че признава „неблагоприятните” резултати след вота.

„Ние сме тук, с морал и етика, за да признаем тези неблагоприятни резултати”, заяви в обръщение към нацията 53-годишният държавен глава. Той смята, че резултатите са вследствие на водената срещу него „икономическа война”.

Страната се бори с високата инфлация, двегодишна рецесия и други сериозни икономически предизвикателства. Венецуела зависи сериозно от приходите от продажбата на петрол, а резкият спад на цената на суровината на световните пазари поставя правителството в много тежка ситуация.