Не съществува опасност от насочването на големи бежански групи от Афганистан към българската граница. През последните 11 години броят на чужденците, потърсили убежище у нас е 8 500, докато в Германия, само през миналия месец убежище са поискали над 20 000 души. Това заяви представителят на Върховния комисариат за бежанците към ООН у нас Луизе Друке при откриването на първия в страната център за временно настаняване на бежанци в град Любимец.

Новооткритият център за временно настаняване на чужденци, потърсили убежище в нашата страна, е важна стъпка в процеса за присъединяване на България към Европейския съюз, коментира Луизе Друке. Тя даде положителна оценка на новия проектозакон за убежището и бежанците, който предстои да бъде окончателно гласуван след обсъждането му на второ четене в Народното събрание.

В центъра, който е изграден в бившата психиатрична болница край Любимец, за период от една седмица могат да бъдат настанени около 70 души. Те ще бъдат интервюирани от служители на граничен сектор "Любимец". В пункта ще се извършват и задължителните медицински тестове за остри заразни заболявания, преди одобрените кандидати за бежански статут да бъдат изпратени в Националната агенция за уреждане на документите.

87 500 лева са инвестирани от Върховния комисариат за бежанците към ООН в изграждането на пункта. За издръжката му през годината са необходими 61 000 лева. През 2005 година по линия на програма ФАР предстои да бъдат изградени транзитни центрове при ГКПП - "Капитан Андреево" и в района на аерогара "София", всеки от които има възможност да приеме до 300 души. 1317 души са получили статут на бежанци у нас, а потърсилите закрила от 1993 година досега са повече от 9 900 души.

На церемонията по откриването на бежанския център присъстваха директорът на Национална служба "Гранична полиция", Валери Григоров, председателят на Агенцията за бежанците към Министерски съвет, Бойко Антонов и областният управител на Хасково, Георги Зарчев.