По-рано тази седмица властите в гeрманската провинция Северен Рейн-Вестфалия са депортирали седем лица търсещи убежище в България с първия си самоорганизиран чартърен полет. На борда на самолета е имало четирима сирийски и трима афганистански мъже на възраст 20 и 30 години. Това сапотвърдили Министерството на бежанците на Северен Рейн-Вестфалия в отговор на искане от WDR. Мъжете са били депортирани, тъй като Германия не е отговорила на молбата им за убежище.

"Седем души не звучи много. Но имаме работа с голяма крачка напред тук", коментира министърът на бежанците Жозефин Пол (от "Зелените") пред Rheinische Post, който съобщи по-рано. Федералните провинции досега не са имали възможност да организират собствени чартърни полети до България. "Сега най-накрая можем да го направим", каза министърът.

В интервю за WDR обаче тя поиска в бъдеще федералното правителство да носи отговорност за подобни връщания в други страни от ЕС:

"Това отнема много време. Особено в случай на трансфери в Дъблин, където сроковете са много кратки, би имало смисъл федералното правителство да поеме цялостната отговорност не само за процедурата, но и за връщанията."

Засега обаче отделните федерални провинции трябва да продължат да правят това. Трансферите с чартърни полети могат да се извършват много по-ефективно в организационно отношение, отколкото ако трябва да се управляват индивидуално, като се използва ограниченото пространство на редовните полети.

"Това ще ни позволи да изпълним по-добре задачата си да гарантираме възвръщаемост", каза Пол.

Германия удължава проверките по границите с още 6 месеца

Германия удължава проверките по границите с още 6 месеца

Олаф Шолц отчете спад на нелегалната миграция

Всички мъже са докарани в България по Дъблинската система.

"България е една от най-важните държави дестинации за случаите от Дъблин. Надяваме се, че вече можем да извършваме такива чартърни полети по-често", продължи Пол. Това обаче винаги изисква одобрение от Федералната служба за миграция и бежанци (BAMF). Това ще договаря условията с България и трябва да следи и за нуждите на другите федерални държави.

Припомняме, че германското правителство удължи с шест месеца граничните проверки, които наложи на всички свои граници миналата есен, в да намали броя на мигрантите, пристигащи в страната.

Канцлерът Олаф Шолц посочи, че неговото правителство е уведомило ЕК за удължаването на срока на проверките до 15 септември. Той подчерта, че с граничния контрол успешно е била намалена нелегалната миграция.

Германия върна 47 000 души обратно от своите граници. Молбите за предоставяне на убежище пък отбелязаха спад с близо 1/3.

Страната имаше граничен контрол по границите си с Полша, Чехия, Австрия и Швейцария. Обхватът на проверките бе разширен и те обхванаха и границите с Франция, Люксембург, Нидерландия, Белгия и Дания.

Според ЕС на държавите членки е позволено временно да въведат отново граничен контрол в случаи на сериозна заплаха. Граничният контрол обаче трябва да се прилага като последна мярка в изключителни ситуации.

Германия депортира осъдени афганистанци към родината им

Германия депортира осъдени афганистанци към родината им

Преговорите с талибаните са водени с посредничеството на Катар