Министерският съвет прие проектозакон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България с цел да подобри правната основа за извършване на реформата в Българската армия в съответствие с Военната доктрина. Това съобщи дирекция "Информация и връзки с обществеността" на правителството.

Предложено е ново правомощие на Министерския съвет – да определя в рамките на числеността на въоръжените сили числеността на военнослужещите в обхвата на едно военно звание. Това ще създаде нормативна гаранция за осъществяване на исканото съотношение между младши и старши офицерски звания.

Според новия кадрови модел, който се определя с промените, водещо при кадровото развитие ще бъде военното звание. Чрез предвидената система за заплащане на труда се създава възможност да се намалят нивата на длъжности в обхвата на едно военно звание. По този начин механизмите за формиране на длъжностите според военното звание и за определяне на възнагражденията на военнослужещите се привеждат в съответствие с тези в страните-членки на НАТО. Това ще създаде и стабилност в конкретното служебно правоотношение, тъй като броят на военнослужещите в обхвата на едно военно звание ще се определя от правителството и след 2004 г. ще стане сравнително постоянна величина. Този модел на кадрово развитие дава възможност кадровите военнослужещи да се пенсионират независимо от притежаваното военно звание, щом са придобили право на пенсия съгласно чл. 69 от Кодекса за задължително обществено осигуряване. Функционирането на модела ще осигури до 2004 г. извънредно ежегодно атестиране на целия кадрови състав, което ще гарантира формиране на качествен състав.

Промените в закона предвиждат наборниците, които не са завършили основно образование, да се отлагат от наборна военна служба до завършването му, но не по-късно от 27 години. Предложението се прави с оглед намаления срок на наборната военна служба, който не позволява продължителна подготовка във военните учебни центрове и налага в армията да влязат предварително подготвени младежи.

Намаленият срок на наборната служба е причина да се заложи и промяна в размерите на домашните отпуски на наборниците. Досега те бяха по 20 дни за всички. Като награда можеха да бъдат давани допълнително 15 дни отпуск. Сега стават 15 дни за служещите девет месеца, 10 дни за служещите шест месеца и до 10 дни – като награда.

Регламентира се възможността министърът на отбраната да може да предоставя на военно-патриотичните съюзи и организации за безвъзмездно ползване и други помещения и сгради, освен такива във военните клубове. Така ще се създадат предпоставки за задълбочаване на сътрудничеството между МО и военно-патриотичните съюзи и организации.

Правителството одобри и промени във Военната доктрина на Република България и ще ги предложи за гласуване в Народното събрание. С тях се изменя функционалния признак на подразделянето на войските и силите на Българската армия. Според степента на окомплектованост, те ще са Активни сили и Резервни сили. От своя страна Активните сили ще се подразделят на Сили за развръщане и Сили за отбрана на националната територия. Силите за развръщане се заделят като Сили за незабавно действие.

Регламентират се и функциите на двата вида Резерв на Българската армия в зависимост от степента на подготовка – постоянен резерв и мобилизационен резерв.

Предлага се определената за мирно време численост на Въоръжените сили от 45 000 души да се отнася за такъв брой военнослужещи.

Тероризмът е допълнен във Военната доктрина като възможна заплаха за сигурността на страната.