спътник Президентът Георги Първанов едва вчера - 19 септември, в Сочи е научил за решението на кабинета за предоставяне на безвъзмездно оръжие на Грузия.

Според българския държавен глава обаче, Русия не драматизира този факт.

Решението на правителството е гаф от гледна точка на съгласуваността между действията на институциите. Така коментира вчерашното решение на правителството депутатът от БСП Ирина Бокова. Това обаче не би могло да затъмни добрите отзиви от посещението на президента Георги Първанов в Русия, смята още Бокова. Мисля, че трябва да има по-голяма съгласуваност, когато се засягат сериозни интереси на България, добави Бокова.

Количествените параметри на правителственото проектоспоразумението са много безобидни, оръжието няма как да промени съотношението на силите в региона. Това каза в кулоарите на парламента председателят на комисията по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев.

Българската външна политика се съобразява с реалностите у нас, страната се стреми да се нареди между приятелите на Грузия и няма съмнение, че това няма да навреди на отношенията ни нито с Русия, нито с Грузия, коментира Илчев. При този евентуален военен удар ще се използват голямокалибрени оръжия, а Грузия не разполага с ефективни средства да противодейства дори на ударната руска авиация, допълни той.

Председателят на външната комисия посочи, че проектоспоразумението е само елемент от цял процес в двустранните отношения между България и Грузия. Ние сме помагали в реорганизацията на въоръжените сили на Грузия и друг път, допълни той.

Станимир Илчев посочи, че завършването на процедурата по предоставяне на оръжието предстои след не по-рано от три седмици в парламента, който трябва да ратифицира споразумението. Проектът на споразумение ще бъде обсъден в комисията по външна политика заедно със специалисти от Министерството на отбраната и на външните работи, допълни той.

В становище на правителствената информационна служба по този въпрос се казва, че страната ни е поела такъв ангажимент пред участниците в международна Донорска конференция в Щутгарт през април 2002 г.

Целта на постигнатите споразумения на конференцията са били да се подпомогне борбата на Грузия срещу тероризма. В Щутгарт страната ни е дала принципно съгласие да предостави военна помощ - технически средства, като конкретните измерения са уточнявани впоследствие според възможностите на Генералния щаб на Българската армия и нуждите на грузинската страна.

България, както и Русия и Грузия, са членки на Партньорство за мир. Борбата срещу тероризма е приоритет на всички страни - членки, се посочва още в съобщението.