
Р. Б. Господин Атанасов, днес лиснахте менче с вода пред учениците на ВУИ “Атанас Узунов” в град Ракитово, за да им върви по вода през новата учебна година. Колко деца тази година няма да тръгнат на училище?
В. А. Бих искал да попитате, колко деца сме приобщили. Те са около 4 хиляди. Деца, които никога не са стъпвали в българско школо. А иначе цитираните в пресата факти за десетки хиляди, които не са приобщени са силно преувеличени. Според експерти на МОН, числото е около 6 процента от учениците. При това този проблем е от години. В този смисъл, това не е новост за българското училище.
Р. Б. При хипотезата, че 6 процента от осем випуска по 70-80 хиляди ученици не ходят на училище, това прави близо 30 хиляди деца, тази цифра не е ли стряскаща.
В. А. МОН прави всичко, което е по силите да приобщава децата в системата на образованието. Тази година тръгват няколко хиляди 14-15 годишни първолаци.
Р. Б. Това не се ли дължи на обвързването на детските надбавки с ходенето на училище. Каква е истината?
В. А. Преди години законодателството предвиждаше възможност да се налагат глоби на родители, чиито деца не посещават задължително училище. Избраният сега вариант е далеч по-добър.
Р. Б. Няма ли опасност десетки деца да тръгнат на училище точно по причина на надбавките и няма ли да станем свидетели на опашки от майки, които внезапно ще искат извиняване на отсъствията на тази група ученици? В. А. Тези деца не са вкусили от знание. Трябва да им се даде тази възможност.
Р. Б. Как вървят ремонтите. Учебната година вече започна, а още много училища продължават да плачат за ремонт?
В. А. Правителството отпусна пари за планови ремонти още през май. Проблемът е че някои училища трбява да извършат строителни дейности, надхвърлящи 30 хиляди лева. Тогава по Закона за обществените поръчки трябва да се мине през конкурс и това забавя процеса. МОН е осигурило достатъчно средства за тези дейности.
Р. Б. Има ли опасност от “дървени ваканции” заради липса на средства за отопление и през тази година?
В. А. Надявам се, че няма да има подобни проблеми.